Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MEGAKAUZA Známa kozmetika v PROBLÉMOCH: TOTO vraj spôsobuje RAKOVINU!

Celosvetoot známa kozmetická značka môže spôsobovať rakovinu. ZDROJ: TASR

SLOVENSKO/USA – Americké súdy riešia v posledných dňoch celosvetovú kauzu, v ktorej desiatky žien podali žalobu na známu kozmetickú značku, ktorej produkty sa vo veľkom predávajú aj na Slovensku. Podľa štúdií  môžu totiž spôsobiť rakovinu maternice a ďalšie závažné zdravotné problémy.

 

Celosvetovo známa značka L’Oreal čelí takmer 60-tim žalobám, v ktorých sa tvrdí, že produkty na regeneráciu vlasov predávané touto spoločnosťou spôsobujú rakovinu a iné zdravotné problémy. Život ohrozujúce produkty sú predávané aj ďalšími spoločnosťami. Mnohé z nich si môžete zakúpiť aj v našich obchodoch.

Ako uvádza portál REUTERS, tieto výrobky podľa súdnych záznamoch obsahujú chemikálie na trvalé vyrovnávanie štruktúrovaných vlasov. Žaloby tvrdia, že spoločnosti vedeli, že ich výrobky obsahujú nebezpečné chemikálie, no aj napriek tomu ich predávali ďalej.

Žaloby boli podané aj na ich dcérskych spoločnosti, ako sú L’Oreal SA a indickú dcérsku spoločnosť Godrej SON Holdings Inc a Dabur International Ltd.

Spoločnosť tvrdí opak

Vo vyhlásení zverejnenom online po podaní prvých žalôb L’Oreal uviedol, že „je presvedčený o bezpečnosti našich produktov a verí, že nedávne žaloby podané proti nám nemajú žiadnu právnu hodnotu“.

Žaloby nadväzujú na októbrovú publikáciu štúdie National Institutes of Health, ktorá zistila, že u žien, ktoré používali tieto produkty viackrát do roka, vznikla minimálne dvojnásobne vyššia šanca vzniku rakoviny maternice.

Riziko rakoviny je výrazne vyššie

„Odhadujeme, že u 1,64 % žien, ktoré nikdy nepoužili vyrovnávače vlasov, sa rozvinie rakovina maternice do veku 70 rokov, no u častých používateliek sa toto riziko zvyšuje až na 4,05 %,“ uviedla vedúca štúdie Alexandra Whiteová z Národného inštitútu USA.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je rakovina maternice najčastejšou gynekologickou rakovinou v USA.