Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

METEOROLÓGOVIA: Príde VÝRAZNÁ INVERZIA aj oteplenie najmä na horách

Počasie na Slovensku bude ovplyvňovať inverzia. Zdroj: Jasna.sk

BRATISLAVA – Minimum zrážok, na horách slnečné počasie, v nížinách hmlisto, teploty do desať stupňov, žiadne výrazné výkyvy počasie. Druhý novembrový týždeň bude stabilný, navyše nás čaká mierne oteplenie, pričom výrazné ochladenia, mínusové teploty a sneženie aj v nižších polohách môžeme očakávať až v závere týždňa.

 

Na Slovensku dominuje stabilnejšie počasie a takto by to malo byť ešte niekoľko dní. Začiatkom týždňa teploty v nížinách a dolinách mierne stúpnu. Oteplí sa maximálne len o 1 až 2 °C. Na horách a od stredných polôh bude však teplejšie o 3 až 6 °C. Ale už sa črtá zásadná zmena v charaktere počasia. Podľa ľudových pranostík hovorí, že Martin (meniny má 11.novembra) prichádza na bielom koni, ale ani tento rok žiadne sneženie na Martina nebude a to ani na horách. „Martin sa datuje na štvrtok a v tento deň by mal na našom území aj naďalej panovať stabilný a inverzný charakter počasia. Sneženie sa teda zatiaľ na Slovensku neočakáva. Numerické modely však už naznačujú, kedy by prvá vlna sneženia mohla doraziť aj nad naše územie. Podľa aktuálnych vyhliadok sa po 20. novembri očakáva na našom území výraznejšie ochladenie a súčasne príchod tlakovej níže, ktorá by v chladnom vzduchu mohla priniesť na naše územie prvé sneženie aj do nižších polôh,“ uvádza imeteo.sk.

 

Babie leto sa predstavilo v plnej sile a kráse. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Stabilný charakter počasia by mal na našom území panovať zhruba týždeň a potom by malo dôjsť k výraznejšej zmene počasia. „Na Slovensku bude stabilné počasie s minimom zrážok. Pôjde maximálne o slabšie mrholenie, čo bude súvisieť s nástupom inverzného charakteru počasia. Viac slnečných lúčov tak bude na našom území predovšetkým na horách. V nižších polohách nášho územia bude skôr panovať zamračené a hmlisté počasie a vďaka oblačnosti tak budú teploty aj nižšie,“ informuje imeteo.sk. Začiatok novembra sa nesie zatiaľ v síce chladnom, no slnečnom počasí. Neskoré Babie leto je počas tohto roka pomerne dlhé. Pokojné počasie sa ale už čoskoro zmení. Aj keď na pravú zimu si musíme ešte počkať, keď sa vývoj počasia výraznejšie zmení. „Nie je vylúčené, že niekedy okolo nasledujúceho víkendu sa na Slovensku vyskytne sneženie, dokonca aj v nížinách,“ dodáva imeteo.sk.