Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Meteorológovia varujú. Na horách je extrémne veľa snehu. Zlá situácia je na cestách stredného Slovenska

V stredných a vysokých polohách je nadnormálne veľa snehu. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – V stredných a vysokých polohách je vzhľadom na aktuálny dátum nadnormálne veľa snehu. Súvisí to s opakovaným výdatným snežením. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

 

“Vrátna dolina mala v nedeľu ráno 75 centimetrov, Štrbské pleso 102 cm, Žiarska chata 174 cm a Chopok až 210 cm snehu,” uviedol SHMÚ. Poukázal na to, že Chopok by mal mať v tomto období asi 115 cm a Štrbské Pleso približne 70 cm snehu. Pod snehom je podľa SHMÚ veľká časť Slovenska, vrátane nižších polôh. “Na pomerne veľkej súvislej ploche chýba sneh v Podunajskej a Záhorskej nížine a možno povedať, že na juhozápade územia sneh v polohách do 400 metrov nad morom takmer vôbec nie je,” dodal SHMÚ. Na juhozápade sa podľa neho súvislá snehová pokrývka neočakáva počas najbližších siedmich dní.

Prevažne v severnej polovici stredného a časti východného Slovenska je na cestách prvej až tretej triedy vrstva kašovitého alebo utlačeného snehu. Väčšinou dosahuje hrúbka snehovej vrstvy tri, miestami päť centimetrov. Pre vozidlá nad 12 metrov celkovej dĺžky je uzavretý aj horský priechod Príslop. Naďalej platí prvý stupeň kalamitnej situácie na úseku diaľnice D1 Poprad-Tatry – Spišský Štvrtok. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na webe zjazdnost.sk. Na ceste druhej triedy medzi Skalkou a Kremnicou je utlačený sneh až do 15 centimetrov hrúbky.

 

Horský priechod Donovaly uzavreli pre vozidlá nad 10 metrov celkovej dĺžky. Zdroj: fb Polícia SR

“Zľadovatený sneh hrúbky jeden až tri centimetre sa môže ojedinele vyskytovať vo vyššie položených polohách Slovenska, najmä však v okresoch Turčianske Teplice, Michalovce a Trebišov,” priblížila. Ďalej uviedla, že utlačený sneh do desať centimetrov hrúbky sa môže nachádzať na cestách tretej triedy v obvodoch Haligovce, Spišská Stará Ves, Námestovo a Trstená, a na ceste druhej triedy medzi Spišskou Belou a Spišskou Starou Vsou. Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. “HP Čertovica, Zbojská, Štós, Dobšiná, Súľová, Grajnár, Fačkov, Príslop, Branisko a Vernár majú povrch pokrytý čerstvým, kašovitým alebo utlačeným snehom hrúbky jeden až tri centimetre, na HP Huty, Herlianske Sedlo a Podspády hrúbky štyri až päť centimetrov,” dodali. Zľadovatený sneh do troch centimetrov hrúbky sa nachádza na HP Donovaly, Chorepa a Vrchslatina.