Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

MIMORIADNA SPRÁVA: Slovensko bude podľa Sulíka aj naďalej kupovať ruskú ropu, sme na nej závislí

Pri embargu Európskej únie na ruskú ropu budeme podľa Sulíka trvať na výnimke pre Slovensko. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko bude trvať na výnimke z embarga na nákupy ruskej ropy, ak sa stane predmetom nových sankcií Európskej únie voči Rusku. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady Európskej únie pre energetiku v Bruseli.

 

Európska komisia by mohla vynechať Maďarsko a Slovensko z pripravovaného embarga na nákup ruskej ropy, pretože obe členské krajiny Európskej únie sú od jej dovozu silne závislé. Informovali o tom tlačová agentúru Reuters a týždenník Politico s odvolaním sa na nemenovaných diplomatických predstaviteľov Európskej únie. Rusko predstavuje 25 % dovozu ropy do Európskej únie, avšak tento podiel sa v jednotlivých členských štátoch veľmi líši. Kým napríklad Belgicko dovezie osem percent ruskej ropy, pre Slovensko ide o 100-percentnú závislosť od Ruska. Slovensko aj Maďarsko sú silne závislé od dovozu ruskej ropy a majú ťažkosti pri hľadaní alternatívnych dodávok.

 

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Toto je pre nás extrémne dôležitý bod. My nie sme schopní sa tak rýchlo prispôsobiť spracovaniu ľahšej ropy. V Slovnafte sa spracováva ťažká ruská ropa. Celú tú náhradu pripraviť potrvá niekoľko rokov, čiže na tej výnimke určite budem trvať,” odkázal Sulík. Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela rovnako potvrdil, že táto téma nebola predmetom pondelňajších rokovaní v Bruseli a nerokovalo sa o žiadnych výnimkách. “Česká strana je zástancom pozície spoločného postupu celej Európskej únie, čo sa týka dohody na embargu, zabezpečenia dodávok a aj spravodlivej distribúcie týchto dodávok,” povedal Síkela. Európska komisia najneskôr v utorok (3. 5.) dokončí prípravu ďalšieho, už šiesteho balíka sankcií Európskej únie voči Rusku pre vojnu na Ukrajine. V stredu (4. 5.) totiž v Bruseli zasadajú veľvyslanci členských krajín pri Európskej únii (COREPER) a nový balík zhodnotia z pohľadu svojich národných záujmov.