Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE VAROVANIE meteorológov! Na Slovensko smeruje VETERNÁ SMRŠŤ YLENIA

Najvyšší stupeň výstrahy meteorológov. Foto: SHMÚ
Na Slovensku sa pripravte na extrémne silný vietor. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku na začiatku februára pripomína jar a nie vrchol zimy. Nezvykle teplé počasie s teplotami vysoko nad 10 stupňov v kombinácii s minimom zrážok je na aktuálne ročné obdobie mimoriadne nezvyčajné. Navyše na Slovensku sa počasie v najbližších dňoch vplyvom vetra ešte viac zmení. 

 

Ako informuje imeteos.sk do Európy mieri veľmi nebezpečné počasie. “Veterná smršť Ylenia prinesie do strednej Európy rozsiahle komplikácie. Okrem vetra prinesie aj silné búrky, ktoré môžu zhoršiť situáciu. V Nemecku a v Poľsku nie je vylúčený vznik silnejšieho tornáda. Počasie na Slovensku aj v mnohých častiach Európy sa už o pár hodín výrazne zhorší. Ylenia nebude len veternou smršťou a okrem silného vetra prinesie výraznejšie zrážky a búrky” konštatuje imeteo.sk. Nárazy vetra by mali prekročiť 100 km/h, čo bude spôsobovať materiálne škody. “Takto silný vietor sa totiž očakáva aj v nižších polohách. Vietor tak bude lámať konáre, vyvracať stromy a strhávať strechy. Plné ruky práce tak budú mať hasiči aj energetici. Paralyzovaná začne byť aj doprava,” uvádza imeteo.sk.

Prvé zosilnenie vetra sa očakáva na severe Slovenska, kde poryvy vetra budú prekračovať rýchlosť 20 m/s. Dopoludnia začne vietor naberať na sile na celom našom území. “Najsilnejší vietor očakávajte vo štvrtok, krátko po poludní. Poryvy vetra budú atakovať rýchlosť 23 m/s, avšak na západnom Slovensku, predovšetkým v Podunajskej nížine bude vietor najsilnejší a poryvy vetra budú atakovať až 30 m/s. Najnebezpečnejšie účinky vetra sa na našom území očakávajú medzi 12:00 až 17:00 na krajnom západe,” dodáva imeteo.sk.

 

počasie, vietor
Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

Aj Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred mimoriadne silným vetrom, ktorý vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa. Informuje o tom na svojom webe. V niektorých severných okresoch sa môžu naďalej tvoriť aj snehové jazyka a záveje. Prechod studeného frontu môže byť výnimočne sprevádzaný aj búrkami. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Podľa meteorológov môže vietor dosiahnuť rýchlosť v priemere 110 až 130 kilometrov za hodinu, v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu, čo predstavuje “mohutnú víchricu až orkán”. Výstrahy druhého stupňa platia predbežne pre okresy Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin a Turčianske Teplice.

 

počasie, vietor
Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

“Rýchlosť vetra môže dosiahnuť v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu, v priemere môže vietor na hrebeňoch hôr dosahovať rýchlosť 90 až 105 kilometrov za hodinu, čo je silná až mohutná víchrica. So silnejším vetrom na horách treba počítať aj v niektorých severných okresoch západného Slovenska, ale i na strednom Slovensku aj na východe krajiny, kde platia výstrahy prvého stupňa. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, v priemere sa jeho rýchlosť na hrebeňoch hôr môže pohybovať okolo 75 kilometrov za hodinu, čo predstavuje víchricu,” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Silnejšiemu vetru sa nevyhne ani väčšina západného Slovenska, pre ktoré platia výstrahy druhého stupňa. Vietor môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu, v nárazoch 85 až 105 kilometrov za hodinu. Výraznejšie sa rozfúka aj na strednom Slovensku a severných okresoch východného Slovenska. Meteorológovia očakávajú priemernú rýchlosť vetra 45 kilometrov za hodinu, v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.