Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Slovenská správa ciest varuje na horách pred poľadovicou a silným vetrom. Pozor aj na lavíny

Varovanie pre motoristov na horách. Pozor na poľadovicu a silný vietor. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Povrch vozoviek je suchý až mokrý. Na viacerých úsekoch ciest sa môže vyskytovať utlačený alebo zľadovatený sneh či poľadovica. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest na svojej stránke zjazdnost.sk.

 

Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest sú zjazdné. Povrch vozoviek je suchý až mokrý. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. “V hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska sa na cestách miestami vyskytuje čerstvý, kašovitý až utlačený sneh,” spresnili cestári. Horské prechody sú pri zvýšenej opatrnosti zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. Na horských priechododch Štós, Branisko, Vernár, Huty, Besník, Čertovica, Súľová, Grajnár, Dobšiná, Makov, Javorník, Šturec a Príslop je na vozovkách miestami čerstvý, kašovitý až utlačený sneh. Na horskom priechode Látky-Prašivá je poľadovica. Slovenská správa ciest tiež varuje pred silným vetrom v lokalite Trenčín, Machnáč a sedlo Besník. “Úsek cesty Srdiečko – Bystrá je zjazdný len so snehovými reťazami pre všetky vozidlá,” pripomenuli cestári.

 

Slovenské cesty sú v horských priesmykoch pod snehom. Zdroj: TASR / František Iván

Pre najvyššie polohy Vysokých a Západných Tatier platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Na severných stranách pohorí za poslednú periódu pripadlo do 15 cm snehu, ktorý je vetrom prenášaný na záveterné, južne orientované svahy. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke. Záchranári zdôrazňujú, že nebezpečné sú vysoko položené žľaby, muldy a sedlá, kde je na tvrdom podklade nafúkané väčšie množstvo snehu v podobe snehových dosiek a vankúšov. Na takýchto miestach je možné uvoľnenie lavíny pri veľkom dodatočnom zaťažení. V ostatných pohoriach prevláda malé lavínové nebezpečenstvo.

Celková výška snehu je na toto ročné obdobie podpriemerná, ale veľké teplotné rozdiely podporujú vznik slabých vrstiev hranato-zrnného snehu náchylných na odtrhnutie. Takéto miesta sa ojedinele vyskytujú najmä na trávnatých svahoch, pod skalnými stenami, pod sedlami, v žľaboch a muldách. Výška snehovej pokrývky je na toto ročné obdobie podpriemerná. Za poslednú periódu pripadlo do 15 cm nového prachového snehu, ktorý je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnený. Povrch snehovej pokrývky je prevažne tvrdý, vyfúkaný a do výšky približne 1600 m n. m. s kôrou alebo ľadovou glazúrou.