Regióny Bratislava

Na Americkom námestí opravia chyby po rekonštrukcii. Ovplyvní to bratislavskú MHD

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Na Americké námestie v Bratislave sa budú musieť po niekoľkých mesiacoch od rekonštrukcie električkovej trate a jej okolia opäť vrátiť stavebné stroje. Na obnovenej dlažbe sa totiž začali prejavovať drobné chyby. Informuje o tom mestský Dopravný podnik Bratislava. Pre práce bude v máji uzavretá električková trať v úseku od Floriánskeho námestia po Špitálsku ulicu.

 

Električkovú trať a jej okolie na Americkom námestí rekonštruovali od septembra do decembra 2020. Súčasťou obnovy bolo aj nahradenie starých nevzhľadných betónových panelov za prírodnú, štiepanú, žulovú dlažbu. “Po traťovom telese však okrem električiek prechádzajú denne aj desiatky áut, ktoré dostali na jazdu cez daný úsek výnimku a pod ktorých váhou sa dlažba začína narúšať. Hoci poškodenia nie sú ešte takmer viditeľné, o pár rokov by sa prejavili,” spresnil dopravca.

Dopravný podnik Bratislava problém nahlásil dodávateľovi stavby, ktorý na vlastné náklady zrealizuje opravu v rámci záručnej doby. Pod kamennú dlažbu namontuje betónové prepoje, ktoré vytvoria stabilnejší základ. “Žulové kocky budú navyše vyplnené prírodnou škárovacou hmotou. Opravené budú aj šachty odvodňovacieho systému či zálievky koľajníc,” vysvetlil Dopravný podnik Bratislava s tým, že všetky náklady ponesie dodávateľ stavby.

Stavebné práce si však v máji vyžiadajú presmerovanie električiek linky číslo 3 na obchádzkovú trasu cez Krížnu ulicu, v rámci ktorej vynechajú zastávku Blumentál a namiesto toho obslúžia zastávku Vazovova. Dopravca priznáva, že po nedávnej výluke nejde pre cestujúcich o pozitívnu správu. “Odhalené nedostatky je však potrebné čo najskôr vyriešiť,” poznamenal.

Výluka bude trvať od 1. do 31. mája. Výjazdy a dojazdy električkových liniek 1 a 4 premávajúce cez Americké námestie budú vykonané cez Vazovovu ulicu. Električky linky 9 obojsmerne obslúžia občasnú zastávku Vazovova slúžiacu na prestup s linkou 3.