Na bratislavskom magistráte začal fungovať nový útvar správy mestských podnikov

BRATISLAVA – Na bratislavskom magistráte začal od januára fungovať nový útvar správy mestských podnikov. Jeho hlavnou úlohou bude zlepšiť hospodárenie bratislavských mestských firiem a zvýšiť ich výkon. Útvar povedie manažér Ivan Peschl. V piatok o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

 

Šéf bratislavskej samosprávy tvrdí, že mesto ako akcionár musí mať prehľad, čo sa v mestských podnikoch deje. Tak to podľa neho funguje aj v súkromnej sfére. „Prvé dva roky sme stabilizovali situáciu v mestských podnikoch, dostali sa k ich riadeniu cez transparentné výberové konania a vyčistili ich od nánosu záujmových skupín, ktorý tam bol veľmi silný,“ priblížil Vallo. Ďalšie dva roky sa bude mesto snažiť, aby jeho už „očistené“ spoločnosti fungovali na maximum a plnili stanovené ciele. Útvar správy mestských podnikov bude podľa primátora zodpovedný za strategickú správu mestských podnikov.

Hlavnou úlohou útvaru je podľa slov Peschla zlepšiť hospodárenie mestských podnikov. „Chceme to dosiahnuť efektívnou i priebežnou kontrolou a využitím vzájomných synergií medzi podnikmi,“ skonštatoval. Kým doteraz sa plnenie vyhodnocovalo raz ročne, pri schvaľovaní účtovnej závierky, cieľom nového útvaru je byť prítomný počas celého cyklu hospodárenia a prípravy jednotlivých plánov spoločností. „Budeme sa pýtať a hľadať najlepšie riešenia. Kontrola mestských podnikov doteraz nebola nikdy taká podrobná. Máme ambíciu sa zúčastňovať na všetkých zasadnutiach predstavenstiev jednotlivých podnikov,“ deklaroval Peschl. Spolu s vedením firiem bude nový útvar diskutovať o vývoji mestských spoločností a na mesačnej báze vyhodnocovať efektívnosť hospodárenia. „Cieľom je aj motivovať k lepšiemu manažmentu a lepším výsledkom,“ podotkol Peschl. Nový útvar bude mať možnosť aj navrhnúť mestu personálne zmeny vo vedení firiem.

Mesto Bratislava má majetkovú účasť vo viacerých spoločnostiach, ktoré mestu poskytujú služby a zabezpečujú spoločný výkon niektorých politík. Ide o firmy, ako Dopravný podnik Bratislava, Odvoz a likvidácia odpadu, Bratislavská vodárenská spoločnosť či Metro Bratislava.

Viac o téme: Bratislava, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Dopravný podnik Bratislava, hospodárenie, Ivan Peschl, magistrát hlavného mesta, Matúš Vallo, mestské firmy, Metro Bratislava, Odvoz a likvidácia odpadu, Primátor, stabilizácia, úloha, útvar správy mestských podnikov, vedenie, výkon

Súvisiace články