Na Európu udrú nevídané horúčavy! Pripravte sa na šialených +45 °C

BRATISLAVA – Ak sa chystáte v najbližších dňoch na dovolenku k moru, tak sa môžete tešiť na mimoriadne slnečné, ale zároveň šialené počasie. Európa sa totiž pripravuje na extrémne horúčavy. Teploty do piatku vystúpia až na abnormálnych +45 °C. 

 

Ako informuje imeteo.sk Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Taliansko a juh Spojeného kráľovstva čaká od séria veľmi horúcich dní s výrazne nadpriemernými teplotami, ktoré poľahky prekročia extrémnu hranicu +40 °C. Nadchádzajúca vlna horúčav nasleduje krátko po extrémne horúcom a suchom máji 2022. Bol to najteplejší máj v histórii pre veľkú časť juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky. Do juhozápadnej Európy sa od začiatku týždňa dostáva silná vlna horúceho vzduchu, dokonca aj s časticami saharského prachu. Na južnou a juhozápadnou Európou sa vytvorí teplotná kupola, ktorá spôsobí, že horúci vzduch zotrvá nad kontinentom niekoľko dní,“ konštatuje imeteo.sk. Meteorológovia zároveň dodávajú, že vzhľadom na extrémne dynamický prílev teplovzdušnej hmoty tropického pôvodu priamo z afrického kontinentu prinesie tento týždeň v Španielsku, Portugalsku alebo južnom Francúzsku najvyšší nárast maximálnej teploty a to až na +45 °C. Vlna horúčav vyvrcholí v piatok.

 

Do Európy prúdi extrémne teplý vzduch zo Sahary. Zdroj: archív zoznam.sk

„V južnom Španielsku však bolo už v pondelok extrémne horúco. V Andajore vystúpila teplota na +43,0 °C, v Moron de la Frontera na +42,7 °C a v Seville na +42,2 °C. Teploty budú tieto dni stúpať ešte vyššie, pričom najteplejšie bude v centrálnej časti Španielska a na juhu Francúzska. Prílev horúceho vzduchu bude smerovať viac na sever a horúce počasie zasiahne aj väčšinu Francúzska a južné oblasti Spojeného kráľovstva, kde teploty vystúpia na +32  °C,“ zdôrazňuje imeteo.sk. V Londýne sa očakáva, že teplota do piatku vystúpi až na +30 °C. Pre anglickú metropolu však takéto vysoké teploty vôbec nie sú bežné.  „Vo Francúzsku a Španielsku sa očakáva, že budú prekonané viaceré historické teplotné rekordy za mesiac jún. Celkový teplotný rekord v Španielsku bol stanovený 27. júna 1965, kedy teplota vystúpila na +45,2 °C,“ upozorňuje imeteo.sk.

Viac o téme: dovolenky, Európa, Francúzsko, horúčavy, iMeteo.sk, meteorológovia, more, počasie, predpoveď, Sahara, Španielsko, Taliansko, teplo

Súvisiace články