Regióny Bratislava Top

Na “hulváta.” Luxusné auto parkuje priamo v strede námestia

Zdroj: Tip čitateľa

BRATISLAVA – Hoci počas stále platného zákazu vychádzania si Bratislavčania veľa prechádzok v Starom Meste neužijú, zákony a pravidlá platia stále a bez výnimky. A to aj v prípade parkovania, ktoré by rozhodne nemalo vyzerať tak, ako ho možno vidieť v srdci hlavného mesta. Vodič totiž svoje luxusné vozidlo odstavil na jednom z najobľúbenejších bratislavských námestí.

 

Aktualizované 19. 3. 2021 o stanovisko polície. 

Hviezdoslavovo námestie v centre Bratislavy majú v obľube domáci ale aj turisti. Leží iba pár metrov od nábrežia Dunaja, je dobre prístupné a v jeho okolí sa nachádza viacero známych podnikov či jeden z najznámejších bratislavských hotelov. Pre turistov je tiež často pomyselnou vstupnou bránou do historického centra. V týchto dňoch je síce celé okolie vyľudnenejšie oproti tomu, na čo sme zvyknutí, no aj napriek tomu zažili ľudia, ktorí ho križovali šok. Ako Zoznam.sk upozornil čitateľ, priamo v strede námestia bolo zaparkované veľké luxusné auto čiernej farby.

Iba pár metrov od mieste, kde vodič svoje vozidlo odstavil, sa pritom nachádzajú garáže a možností zaparkovať na mieste na to určenom je v okolí námestia viacero. Niektoré si však vyžadujú pár metrov chôdze a sú, samozrejme, spoplatnené.

To, že takéto parkovanie v strede námestia doslova “na hulváta” nie je v poriadku, nám potvrdila aj mestská časť Staré Mesto. “Auto zaparkované na Hviezdoslavovom námestí porušuje dopravné predpisy, pretože v rámci pešej zóny nie je na komunikáciách dovolené parkovať,” uviedla Michaela Demovičová z referátu komunikácie.ň

Ak nemá výnimku, je to priestupok

Kontrolu dodržiavania a riešenie porušovania a nerešpektovanie dopravného značenia má v kompetencii výlučne mestská, prípadne štátna polícia. Obrátili sme sa preto na mestských policajtov. Tí tvrdia, že vjazd do tejto časti Starého Mesta je povolený len na základe výnimiek. Keďže na zábere však nie je vidieť EČV, nevedia vraj zistiť, či ju dané vozidlo malo. “V prípade, že by toto vozidlo takúto výnimku malo, vodič vozidla by sa dopravného priestupku nedopustil, v opačnom prípade by išlo o spáchanie dopravného priestupku,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Tatiana Kurucová.

Upozornila tiež na to, že v prípade akéhokoľvek podozrenia z páchania protiprávneho konania je potrebné v reálnom čase kontaktovať ihneď operátora mestskej polície na čísle 159, ktorý na miesto oznamu vyšle najbližšiu voľnú hliadku na preverenie oznamu a následné rozhodnutie vo veci. “V prípade, že by išlo o vodiča, ktorý nemal na vozidlo udelenú výnimku, mestská polícia ho s odstupom času môže riešiť v prípade poznania EČV a času, kedy s vozidlom takto zaparkoval,” tvrdí.

Na vjazd do pešej zóny sa podľa jej slov vzťahuje príslušné všeobecne záväzné nariadenie mestskej časti Staré Mesto, kde sú určené pravidlá, kedy môže vodič s konkrétnym vozidlom do pešej zóny vojsť. “Okrem týchto vozidiel, ktorým povolil vstup do pešej zóny MÚ Bratislava – Staré Mesto, môžu do pešej zóny vojsť aj vozidlá s výnimkou, ktorú udeľuje Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave,” doplnila.