Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na lacné bývanie ZABUDNITE! Banky pritvrdili: TAKÝTO je ďalší scenár

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska zverejnila novú správu o ekonomickom vývoji na Slovensku. V nej okrem iného konštatuje, že ani pokles cien nehnuteľností nedokázal vykompenzovať prudký nárast úrokových sadzieb na hypotékach.

 

 „Ešte na začiatku minulého roka dostal úver takmer každý. Dnes, pri splátkach úverov, ktoré narástli o viac ako 50 %, jednoducho ľudia nedosiahnu na potrebnú výšku úveru,“ hovorí o aktuálnej situácii Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk. Ako dodáva Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud, nedostatok bytov a domov na Slovensku je tragický, takže ak niekto očakáva nekonečný pokles cien, nemusí sa ho dočkať. Ku korekciám ešte môže prísť, ale dobré byty si cenu držia. „Správa NBS hovorí, že bývanie sa vplyvom rastúcich úrokových sadzieb stáva čoraz nedostupnejšie. Bývanie je najmenej dostupné v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Naopak, najdostupnejšie je v Bratislavskom kraji. Dôvodom je to, že v hlavnom meste a okolí je ponuka nehnuteľností oproti ostatným krajom širšia a predávajúci sú viac naklonení ísť s cenou dole. Zároveň platí, že rast miezd je v súčasnosti najdynamickejší práve v Bratislavskom kraji,“ dodáva Mecková.

Podľa správy NBS sa síce dokončuje čím ďalej, tým viac bytov, avšak počet bytov, ktoré sa ešte len začínajú stavať, sa znižuje. Počty nových stavebných povolení dokonca poklesli o približne tretinu. „Obdobie posledného roka bolo natoľko turbulentné, že niektorí developeri zvolili vyčkávaciu taktiku a jednoducho sa rozhodli, že chcú počkať ako sa bude situácia vyvíjať a novú výstavbu preto často radšej pozastavujú. Naopak iní, ktorí majú dohodnuté podmienky, či už v bankách alebo s dodávateľmi, stavať budú a myslím si, že nebudú chcieť výraznejšie znižovať predajné ceny nehnuteľností,“ konštatuje Mecková. Zároveň dodáva, že ak niekto hľadá nehnuteľnosť kvôli životnej potrebe, kúpiť musí a vtedy to nemá zmysel odkladať. Ak potrebuje dom, nech kupuje dom. Ak ho nepotrebuje, nech pokojne čaká ako sa bude situácia vyvíjať. Ak chce kupujúci investovať, nech kúpi pozemok, byt, garáž, dom, ak ich vie kúpiť za skvelú cenu. Práve teraz je na trhu priestor na vyjednávanie ceny. Dobrá príležitosť na investičnú kúpu sa nemusí opakovať každý deň.

 

Finančná situácia Slovákov sa dramaticky zhoršila, Zdroj: archív zoznam.sk

„Zdražovanie úverov sa väčšiny existujúcich dlžníkov dotkne v čase výročia fixácie. Vlani to bolo 13 % hypoték, v tomto roku 17 % hypoték a v roku 2024 by mala končiť viazanosť úroku až 30 % hypoték. Táto skupina dlžníkov takmer s istotou bude musieť počítať s navýšením splátky o desiatky a v niektorých prípadoch až o stovky eur. Uvidíme, čo prinesie ďalšia vlna refixácií v roku 2025, ktorá čaká až 40 % dlžníkov,“ povedala Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk. Ešte na začiatku minulého roka dostal úver takmer každý. Dnes, pri splátkach úverov, ktoré narástli o viac ako 50 %, a pri stagnácii príjmov vzhľadom na plošný rast cien, jednoducho ľudia nedosiahnu na potrebnú výšku úveru. Tento fakt podčiarkujú ešte stále extrémne drahé nehnuteľnosti.