Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Na LACNÉ hypotéky a pôžičky zabudnite! TOTO nás v roku 2023 neminie

Úroky na hypotékach v roku 2023 porastú a ich splácanie bude zložitejšie. ZDROJ: fb Polícia Sr

BRATISLAVA – Rekordná inflácia, extrémny nárast úrokov pri hypotékach a pôžičkách, abnormálne zdražovanie. Situácia na Slovensku sa za posledný rok radikálne zmenila. K horšiemu. Ale čo bude od januára 2023? Zmení sa niečo k lepšiemu? Podľa  odborníkov nás minimálne v najbližších mesiacoch čaká ďalšie zdražovanie hypoték.

 

Rok 2022 bol prelomovým rokom, v ktorom sme zažili rekordné mesiace z hľadiska poskytnutých objemov hypoték a zároveň postupné výrazné ochladenie trhu. Na začiatku roka sa úvery na bývanie poskytovali za historicky najnižšie úrokové sadzby, ktoré sa v priebehu pár mesiacov niekoľkonásobne zvýšili. „Zlom prišiel v lete, kedy sa vzhľadom na nepriaznivé ekonomické vyhliadky a čoraz drahšie úvery naplno prejavil útlm a záujemcov o úver začalo ubúdať. Drahšie hypotéky mnohým sťažili cestu k úveru. Kým v januári 2022 pri úrokoch pod 1 %  ich príjem mohol postačovať na hypotéku, ktorú potrebovali, na konci roka im už požadovaný úver s úrokom okolo 4 % vzhľadom na výrazne vyššiu splátku nemusí vyjsť,“ hovorí riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová.

V roku 2023 sa zadlžovanie obyvateľstva veľmi pravdepodobne bude spomaľovať, pretože na drahšiu hypotéku sa kvalifikuje menej ľudí. „Očakávame totiž ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, nemalo by však byť už také dramatické. Navyše sa od januára sprísňujú podmienky pre ľudí starších ako 40 rokov, ktorých splatnosť hypotéky presiahne dôchodkový vek. Táto kategória ľudí po novom musí počítať s nižším úverovým stropom. Očakávame, že v období rastu úrokových sadzieb sa zníži záujem aj o refinancovanie úverov, pretože väčšina ľudí má teraz na svojej existujúcej hypotéke nižší úrok v porovnaní s aktuálnou ponukou bánk,“ konštatuje Šablová.

 

Úroky na hypotékach v roku 2023 porastú a ich splácanie bude zložitejšie. ZDROJ: archív zoznam.sk

Tí, ktorým práve v roku 2023 končí výročie viazanosti úroku intenzívne pocítia navýšenie splátky. Ale stále platí, že ľudia, ktorí potrebujú bývať, sa vo väčšine prípadov hypotéke nevyhnú, tie budú stále pre mnohých ľudí jedinou možnosťou, ako financovať svoje bývanie. „Predpoklad rastu úrokov je vysoký aj vzhľadom na avizované ďalšie zvyšovanie základných úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Či tento trend ustane v budúcom roku alebo o tri roky, nedokáže v súčasnej situácii predikovať nikto,“ hovorí Šablová. Na úroky, ktoré boli ešte začiatkom roku 2022 nižšie ako jedno percento, tak jednoznačne môžeme na nejaký čas zabudnúť. Je to problém najmä pre tých, ktorým skončí o pár mesiacov nízka fixácia úrokovej sadzby na ich hypoték a budú chce úvery refinancovať.