Regióny Bratislava Domáce Spoločnosť

Na Okresnom súde Bratislava I je stále katastrofálny podstav, povedal predseda súdu Golian

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nedávne vymenovanie piatich sudcov na Okresný súd (OS) Bratislava I rozhodne nestačí, keď aktuálne na tomto nižšom súde je podstav deviatich sudcov. Zdôraznil to pre TASR predseda OS BA I Ján Golian.

 

 

“Prvé dve miesta zo spomínaných piatich som dostal od exministra Gábora Gála ešte predtým, ako bola zverejnená Threema. Neboli reakciou na úbytok sudcov, ale bola to snaha o prirodzené doplnenie stavu. Ďalšie miesta vznikli, keď sa sudcovia Vladimír S. a Miriam Repáková vzdali funkcie a následne som dostal piate miesto v súvislosti s pozastavením výkonu funkcie sudkyne Denisy Cvikovej Pred nástupom nových piatich sudcov nás bolo 32 vo výkone, teraz nás je tým pádom od 10. júna 37, ale rozpočtovaných máme 46 sudcov. Čiže momentálne sme stále v stave mínus deväť sudcov,” objasnil Golian.

Priblížil, že štyri sudkyne sú na materskej dovolenke, čiže držia miesto, keďže sa výhľadovo za rok, dva vrátia a dvaja sudcovia sú dlhodobo práceneschopní. “V tejto súvislosti som aj nové vedenie Ministerstva spravodlivosti SR požiadal o ďalších päť miest sudcov. Tie však môžu byť obsadené na základe hromadného výberového konania, čo je ďalšia problematika, ktorú by mal mať štát snahu zefektívniť. Títo piati, ktorí boli menovaní, uspeli vo výberovom konaní, ktoré bolo ukončené v júni 2019 a menovaní boli 10. júna 2020, čiže to trvalo skoro rok,” povedal Golian.

Podľa Goliana je aktuálne na tomto súde podstav deviatich sudcov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Dĺžka vymenovania sudcov mala viacero príčin. Hlavnou bolo, že nálezom ústavného súdu boli vyhlásené bezpečnostné previerky vykonávané NBÚ za protiústavné a bolo určené súdnej rade, že má nájsť spôsob, akým bude u uchádzačov preverovať spoľahlivosť. Osobne to nepovažujem za úplne šťastné riešenie, keďže to nemá oporu v zákonnej legislatíve a aj súdna rada hľadala možnosti, akým spôsobom môže uchádzačov preverovať. Druhé negatívum je, že preverovanie je momentálne verejné, pričom uchádzači poskytujú osobné informácie aj vzhľadom na GDPR, pričom sa cez tento zákon tlačí na to, aby osobné údaje boli čo najviac chránené. Aby sa bezpečnosť sudcov preverovala na verejnom zasadnutí mi príde v rozpore s touto ustanovizňou,” povedal.

Na civilnom úseku OS BA I je približne 400 nevybavených vecí na sudcu a na obchodnom úseku je to asi až 700 vecí na hlavu v závislosti od oddelenia. “Na trestnom úseku je po všetkých odchodoch približne 100 vecí a viac nevybavených na jedného sudcu. To je už neprípustné. Pritom v mnohých prípadoch ide o komplikované veci či už ekonomického, drogového alebo násilného charakteru,” zdôraznil Golian.