Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na Slovensku bol v roku 2022 rekordný počet dopravných nehôd, pod vplyvom alkoholu jazdili desaťtisíce šoférov

Alkohol za volantom môže zabíjať. Urobte správne rozhodnutie a sadajte za volant iba triezvy. ZDROJ: fb Polícia SR

BRATISLAVA – Alkohol za volantom môže zabíjať. Urobte správne rozhodnutie a sadajte za volant iba triezvy. Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví. Ministerstvo vnútra na svojich sociálnych sieťach v uplynulých týždňoch postupne zverejnilo príspevky z informačnej kampane, ktorej cieľom je apelovať na vodičov, aby šoférovali zodpovedne.

 

Kampaň prebiehala aj v spolupráci so Slovenskou asociáciou palivového priemyslu a obchodu prostredníctvom letákov a bannerov umiestnených na niektorých čerpacích staniciach. V najbližších týždňoch si kampaň môžete všimnúť aj pri návšteve kín sieti Cinemax a v mediálnom priestore v podobe digitálnych bannerov.  “Dôsledky nehody na zastávke Zochova v Bratislave sú pre celú spoločnosť traumatizujúce a je nemysliteľné, aby sa to opakovalo. Alkohol síce dodáva sebadôveru, zároveň ale spomaľuje zmyslové a motorické reakcie a jazda pod jeho vplyvom je nebezpečná, ako pre opitého vodiča tak pre jeho okolie,” zdôrazňuje dôležitosť zodpovedného prístupu minister vnútra SR Roman Mikulec. Vodič pod vplyvom alkoholu si musí byť vedomý, že za nezodpovednú jazdu autom mu môže byť  udelený odpovedajúci trest vo forme pokuty, zákazu viesť motorové vozidlo, podmienečného trestu až väzenia.

 

Alkohol za volantom môže zabíjať. Urobte správne rozhodnutie a sadajte za volant iba triezvy. ZDROJ: fb Polícia SR

Počas jedenástich mesiacov tohto roka bolo evidovaných 11.015 dopravných nehôd. V 1316 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je takmer 12 percent celkového počtu dopravných nehôd. V tomto období bol zistený alkohol u vodičov motorových vozidiel a cyklistov v počte 16.488 prípadov.
Dopravná polícia vykonala počas roku 2022 viacero akcií so zameraním na rýchlosť, alkohol, spôsob jazdy, povinnosti chodcov, motocyklistov a cyklistov. V mesiaci december prebieha dopravná akcia polície s názvom Advent po celom Slovensku a bude prebiehať aj počas vianočných sviatkov. Apelujeme na vodičov, aby po požití alkoholických nápojov nielen v období Vianoc ale počas celého roka, nešoférovali. Mnohí šoféri zabúdajú na zostatkový alkohol. Ten je nebezpečný, pretože človek sa síce cíti triezvo, ale jeho sústredenie a rýchlosť reakcie sú oslabené.

Na vstrebanie alkoholu vplývajú mnohé faktory a tzv. alkohol kalkulačky nie sú vždy spoľahlivým ukazovateľom hladiny alkoholu v krvi. Vhodné je napríklad použiť alkohol tester, alebo radšej využiť verejnú dopravu a službu taxíkov. K nulovej tolerancii jazdy pod vplyvom alkoholu ale musí prispieť každý občan a to uvedomením sa a zodpovedným prístupom. Z prieskumu AKO vyplynulo, že až 6,2 percenta opýtaných priznalo fakt, že už viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu. Po prepočte je to alarmujúcich viac ako 274.000 ľudí. Ďalších 7,6 percenta priznalo, že tak urobili, ale len v kritickej situácii. Po prepočte na obyvateľa je to až cez 336.000 ľudí.