Regióny Bratislava Kultúra Top

NA VLASTNÉ OČI Hrozný stav historickej budovy SND: Drlička s ňou má iné plány

Zdroj: SND

BRATISLAVA – Historická budova Slovenského národného divadla je v katastrofálnom stave. Umelci stáli naposledy na doskách, ktoré znamenajú svet, minulý rok v októbri. Odvtedy sa situácia zo dňa na deň zhoršuje. Vedenie najviac trápi technika, ktorá si už prežila svoje. Nehovoriac o umelcoch, ktorým strpčovala prácu. Šéf divadla Matej Drlička a riaditeľ technicko-prevádzkového úseku Róbert Polc previedli reportérku Zoznam.sk priamo útrobami chátrajúcej budovy.

 

Historická budova napoly zíva prázdnotou. Jej katastrofálny stav totiž neumožňuje pustiť umelcov do budovy. Niektorí zamestnanci sa dokonca presunú do novej budovy. Šéf divadla Matej Drlička, ktorý vedie inštitúciu od januára tohto roka, nevylúčil prepúšťanie. Historická budova už roky chátra a jej stav sa neustále zhoršuje. Vedenie sa preto rozhodlo dočasne ukončiť divadelnú činnosť. Problém totiž nájdete na každom rohu. Na prvý pohľad si hneď všimnete poškodenú fasádu. Ako návštevník by ste sa určite nepotešili ani starým poťahom sedadiel. No prechádzame už k zásadnejším problémom. Technika je v devastovanom stave, nefunguje transformačná stanica či elektrická požiarna signalizácia. Tie dokonca neprešli rôznymi skúškami a revíznymi kontrolami. Nehovoriac o nebezpečenstve, ktorému by boli zamestnanci vystavení.

Už počas predstavení sa umelcom stalo, že museli niekoľkokrát zachraňovať situáciu. Stávalo sa tiež to, že sa vypálili svetlá, na ktoré náhradné žiarovky už nevyrábajú. Takisto napríklad počas predstavenia mala vyjsť výťahom na javisko speváčka Sisa Sklovská, no výťah sa pokazil a ona nevyšla. Veľkým problémom bola tiež javisková točňa, kedy ovládanie zo 70-rokov doslova vyhorelo. Stávalo sa, že technik mal točňu s hercom zastaviť na určitom mieste, no tá zastala o meter ďalej. Viac o tom, ako vyzerá stav historickej budovy, ale aj to, koľko bude stáť rekonštrukcia, si môžete pozrieť vo videoreportáži.

Drlička má plány

Keďže niektoré časti predsa len držia. Drlička má v tomto prípade s budovou ešte nejaké plány. Uvažujú o tom, že by priestory ponúkali napríklad na kongresy. ,,Oni nepotrebujú divadelnú techniku, tak prečo nemať výnosy. Pretože len údržba budovy stojí okolo 240-tisíc. Naša idea je vyťažiť niečo z prenájmov a dofinancovať z toho udržiavací mód.” S rekonštrukciou totiž počítajú približne o tri roky. Plán im však musí odsúhlasiť rezort kultúry. ,,Bude to komunikačne zložité, pretože my zatvoríme budovu a otvoríme ju pre iných. Alé máme jasno v tom, že keď nepotrebujú divadelnú techniku a nepôjdu do priestorov, ktoré vyznačíme, tak to bude v poriadku,” dodal Drlička.

 

Drlička chce budovu aspoň ako tak využiť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Asi o tri roky

Stav budovy chátra dlhé roky. Zásadnou rekonštrukciou si prešla v roku 1972, takmer pred polstoročím. Aj keď potom boli nejaké pokusy o ďalšie rekonštrukcie, peniaze sa použili na niečo iné. V roku 2017 napríklad vláda dala necelý milión eur, no väčšina peňazí išla na modernizáciu riadiaceho systému javiskových zariadení v novej budove divadla.

Keďže prerábka sa nemôže robiť len tak, divadlo predložilo minulý rok zámer obnovy budovy Krajskému pamiatkovému úradu v Bratislave. Ten to odobril a stanovil podmienky. Aktuálne ich divadlo zapracováva do projektu. Dôležitú úlohu zohrávajú aj financie. Rezort kultúry by chcel na projekt získať peniaze z eurofondov v rámci nového programového obdobia.

 

Veľa peňazí išlo do novej budovy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kultúrne dedičstvo

Budovu na Hviezdoslavovom námestí, ktorá je súčasťou kultúrneho dedičstva, otvorili v roku 1886. Postavili ju podľa návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Sídlom Slovenského národného divadla je od roku 1920. Do 50. rokov sa v ňom uskutočňovali činoherné, operné i baletné predstavenia. Až po zriadení stálej scény Činohry SND — Divadla Pavla Országha Hviezdoslava — v roku 1955 bola historická budova vyhradená Opere a Baletu SND.

Pozrite si, ako to v súčasnosti vyzerá v historickej budove divadla:

Zničená technika

Zdroj: SND