Senec Regióny Bratislava Trnava Dunajská Streda Top

NA VLASTNEJ KOŽI Zastavili nás policajti. Ako prebieha kontrola v čase prísneho zákazu vychádzania?

Zdroj: FB / Polícia SR - Nitriansky kraj

BRATISLAVA – Policajné autá sú v súčasnosti jedným z najväčších strašiakov mnohých Slovákov. Hneď po rúškach a antigénovom testovaní. Policajti totiž kontrolujú, či ľudia dodržujú zákaz vychádzania a či v prípade, ak je to potrebné, vedia obhájiť účel svojej vychádzky či cesty. Po sociálnych sieťach kolujú rôzne príbehy a skúsenosť s policajtmi. Redakcia Zoznam.sk si kontrolu dodržiavania pravidiel zažila na vlastnej koži. 

 

Peňaženka, kľúče, doklady, respirátor, negatívny test, či dokumenty ako pracovná zmluva, termín k lekárovi, prípadne potvrdenie o zásielke. To všetko dnes potrebujú Slováci, keď vychádzajú z domu. Dôvodom je prísny zákaz vychádzania, počas ktorého musia všetci hodnoverne preukázať nevyhnutnosť svojej cesty. V prípade presunu do práce musia mať so sebou negatívny test, ale aj dokument od zamestnávateľa – či už pracovnú zmluvu, alebo potvrdenie o tom, že je zamestnancom danej firmy. Policajné hliadky v súčasnosti striehnu doslova na každom rohu a nikdy nikto nevie, kedy skontrolujú práve jeho. Výnimky v tomto prípade neexistujú.

Kontrola na vlastnej koži

Redakcia Zoznam.sk si dnes policajnú kontrolu zažila na vlastnej koži. A to medzi Hviezdoslavovom a Alžbetiným Dvorom. Išlo o náhodnú kontrolu – už z diaľky bolo vidieť, ako policajt kráča na cestu a pomocou výstražného terča nám ukazuje, aby sme odstavili vozidlo. Na mieste bola zmiešaná hliadka v zložení policajt a vojak. Na úvod sme museli uviesť účel cesty – vysvetlili sme, že ideme do Bratislavy kvôli práci. Následne sme policajtovi podali pracovnú zmluvu, ktorú skontroloval a vypýtal si negatívny test spolu s občianskym preukazom.

 

Hliadka medzi Hviezdoslavovom a Alžbetiným Dvorom. Zdroj: Zoznam.sk

Vojak si medzitým zapísal evidenčné číslo vozidla a údaje z občianskeho preukazu. Po spísaní všetkých informácií a dôvodu cesty – v našom prípade do práce – nás nechali ísť. Celá kontrola trvala asi dve minúty – od zastavenia, cez hľadanie dokumentov a negatívneho testu, až po odchod. Podľa policajtov je však čas kontroly priamo úmerný pripravenosti vodiča – ak má všetky dokumenty hneď prichystané a nemusí ich hľadať, je vybavený celkom rýchlo. Ak nie je, trvá to dlhšie. To isté platí aj v prípade, ak vodič nevie preukázať účel svojej cesty.

Väčšina vodičov je prichystaná

Hliadka, ktorá nás kontrolovala, označila svoju službu za pokojnú. Nestretli sa so žiadnym prejavom agresie či arogancie. “Ľudia sú celkom milí, väčšina z nich má pripravené dokumenty na preukázanie sa, majú rúška, aj keď sedia v aute. Niekedy sa rozdajú aj pokuty. Ich výška sa odvíja od závažnosti situácie,” prezradil službukonajúci policajt. Po tom, ako nás skontrolovali, odstavili aj vozidlo miestnej pizzérie – to sa rovnako na mieste dlho nezdržalo.

Podľa slov hovorkyne bratislavskej krajskej polície Lucie Mihálikovej je od stredy 3. marca na cestách viac policajných hliadok v súčinnosti s vojakmi. “Policajti od 26. februára do 4. marca zaznamenali v Bratislavskom kraji celkom 341 porušení zákazu vychádzania,” uviedla.

 

Galéria
Hliadka medzi Hviezdoslavovom a Alžbetinym Dvorom. Zdroj: Zoznam.sk
Po našej kontrole zastavili aj vodiča auta miestnej pizzérie. Zdroj: Zoznam.sk
Kontroly na hraniciach sa sprísňujú. Zdroj: TASR / František Iván
Polícia si od posádky auta vypýta potrebné dokumenty, antigénový test, aj občiansky preukaz. Zdroj: FB / Polícia SR – Trenčiansky kraj
Hliadky sú v uliciach vo zvýšenej miere. Zdroj: FB / Polícia SR – Banskobystrický kraj
Policajti robia na cestách námatkové kontroly dodržiavania opatrení. Zdroj: FB / Polícia SR – Nitriansky kraj
Ilustračné. Pokuty za rýchlosť sa telefonovanie za volantom budú po Novom roku na Slovensku vyššie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Ilustračné. Pokuty za rýchlosť sa telefonovanie za volantom budú po Novom roku na Slovensku vyššie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next