VOJENSKÉ KRYTY sú neuveriteľne zanedbané a rozkradnuté! Tu je aktuálna mapa krytov na území Bratislavy

BRATISLAVA – Vojnový konflikt na Ukrajine všetko zmenil. Zmenil nie len orientovanie vysokej politiky vo svete, ale aj každého jednotlivca. Po ruskej invázii na susedný štát si mnohí ľudia kladú otázky kto bude ďalšou obeťou agresie rozpínavého vládcu? Po tom, čo ľudia sledujú takmer neuveriteľné zábery z vojnou zasiahnutej Ukrajiny majú strach. Zúfalí obyvatelia napadnutého národa sa skrývajú všade možne. Situácia s krytmi civilnej ochrany v Bratislave je však alarmujúca. Mali by sme sa vlastne počas prípadného ozbrojeného konfliktu kam skryť? 
Slovenská vláda na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v posledných dňoch upokojuje znepokojených občanov. Slovákom vysokí predstavitelia vlády odkazujú, že našej krajine nič nehrozí. Vojna je však každodenná realita a my by sme pred ňou nemali zatvárať oči. Občania bombardovanej Ukrajiny sa v posledných dňoch ukrývajú najmä v metre, ktoré vedenie takmer cez celú krajinu. V Bratislave však takú možnosť nemáme a v hlavách mnohých obyvateľov vznikajú pochybnosti o našej pripravenosti. Na facebookovej stránke komunitného múzea BUNKRE sa objavili nie veľmi potešujúce informácie o stave bratislavských vojnových úkrytov. Vedeli ste, že len 5% všetkých bunkrov v Bratislave by sme vedeli v prípade nebezpečenstva využiť? Jeden z fanúšikov stránky dokonca vytvoril mapu všetkých krytov civilnej ochrany v hlavnom meste.
„V súvislosťou s vyhrotenou situáciou na Ukrajine sa nás v posledných dňoch obraciate s otázkou, či existuje nejaká mapa – register protileteckých a CO krytov, kde by v prípade potreby bolo možné nájsť bezpečné útočisko…“ 
Stojí na stránke, ktorá sa venuje CO krytom. Jej administrátor sa o stave našich krytov siahodlho rozpísal a vykreslil ju viac ako žalostne. „Situácia a okolnosti, ktoré nastali netešia nikoho z nás a oprávnene vyvolávajú obavy z toho čo sa deje a čo potenciálne môže nastať,“ zneli úvodné slová jeho statusu. Problematika bunkrov a krytov, ktoré sú väčšinou pozostatky z 30. rokov minulého storočia je podľa autora textu „začarovaným kruhom“. Zoznam všetkých krytov civilnej, protileteckej, protiatómovej, či protichemickej bezpečnosti spadá podľa administrátora stránky pod istý stupeň utajenia. Napokon však takúto mapu vytvoril jeden z fanúšikov portálu.

Kryty na Slovensku sú v dezolátnom stave

Väčšinu vybudovaných objektov, ktoré mali slúžiť na ochranu pred vojnovým nebezpečenstvom sme nikdy nevyužili. Kompetentné orgány, ktoré historické budovy spravujú s takýmto scenárom zrejme nepočítali ani v roku 2022. „Faktom je, že posledné 2-3 dekády sa problematika krytov dostala na okraj záujmu a ich údržba, resp. kontrola pripravenosti sa za posledné roky robila len papierovo a veľakrát „od stola“,“ myslí si autor statusu. Podľa jeho slov taktiež financovanie údržby a modernizácia vybavenia boli v posledných rokoch hlboko poddimenzované. „Skrátka kryty už nikto nepotreboval, preto sa im venovalo minimum pozornosti. Nikto totiž nepredpokladal, že v 21. storočí budeme musieť nad touto možnosťou uvažovať a rátať s reálnym využitím CO a PL krytov,“ myslí si.

Človek, ktorý text napísal a urobil prieskum krytov v teréne a zistil, že z celkového počtu CO krytov spred roka 1989 je v evidencii aktívnych krytov cca 70-80%. Ostatné buď zanikli alebo ich evidencie vyradili. „A z tých ktoré ostali je pre potreby núdze použiteľných cca 5-10%,“ skonštatoval. Je to podľa neho spôsobené hlavne tým, že mnoho krytov bolo buď zo zvedavosti alebo úmyselne otvorených, čo malo za následok postupne miznutie vybavenia a poškodenie zariadenia.

Bratislava

Mapa CO krytov na území Bratislavy. Zdroj: FB BUNKRE

„Veľa krytov v dôsledku nedostatočnej údržby alebo neprimeranými stavebnými zásahmi trpí podmáčaním a zatekaním, takže pokiaľ aj vybavenie a zariadenie v krytoch ostalo, z dôvodu zvýšenej vlhkosti je nepoužiteľné. Vo väčšine krytov chýbajú lavice, postele, je demontovaná sanita, chýbajú protichemické pláštenky a plynové masky. Krytom ďalej chýba pripojenie elektriny, pripojenie na rozvod vody, je poškodená alebo rozobratá filtroventilačná sústava a pokiaľ je funkčná, tak k nej chýbajú filtre a doplnky. Pri množstve krytov sú z dôvodu zatečenia poškodené alebo nefunkčné protitlakové a protichemické dvere a neraz je úniková chodba z núdzového vlezu zasypaná alebo zaslepená,“ priblížil znalec na kryty ich nepotešujúcu bilanciu. Výnimkou nie je podľa jeho slov ani fakt, že pokiaľ sa v krytoch nachádza proviantný sklad, tak mnohé z potravín nesú dátumy z rokov 1975-1989 a zásobníky na vodu neboli použité od roku 2000.

Ako sa správať v kryte, či zoznam vecí, ktoré si máte zobrať nájdete na ďalšej stránke..

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: Bratislava, CO, konflikt, kryty, ministerstvo vnútra, Ukrajina, vojna

Súvisiace články