Na výhodné a lacné hypotéky a úvery zabudnite! Slovenské banky vo veľkom zdvihli úroky

BRATISLAVA – Bývanie je alfou a omegou existencie každého Slováka a k tomu, aby si najmä rodiny mohli dovoliť kúpiť byt alebo dom potrebujú nielen vlastné financie, ale aj hypotéku alebo úver. Nuž a to je, respektíve bude veľký problém pre väčšinu Slovákov. Niektorí ľudia si už totiž hypotéky nebudú môcť dovoliť.

 

Aj preto je tu stále aktuálny návrh na spustenie výstavby lacných nájomných bytov. „Ľudia si už nebudú môcť v takej miere brať hypotéky a toto je jediná záchrana, ako sa môžeme z tohto marazmu dostať,“ povedal líder hnutia Sme rodina a predseda Národnej rady SR Boris Kollár, podľa ktorého investor z Rakúska prinesie do týchto bytov investíciu pol miliardy a okamžite začne stavať. „Hlásia sa ďalší investori a garantujem vám, že keď to prejde parlamentom, ľudia sa k lacným nájomným bytom dostanú,“ tvrdí Kollár.

O tom, že situácia na slovenskom trhu nie je aktuálne pozitívna svedčí aj informácia najväčšej slovenskej banky, ktorá mení od 1. apríla 2022 výšku úrokov úverov na bývanie. Dôvodom je vývoj na medzibankovom trhu, keď cena dlhodobých zdrojov stúpa. Sporiteľňa upravuje sadzbu pri štyroch fixáciách, možnosť získať úver na bývanie od 0,79 % ročne však zostáva. „Úpravou sadzieb reagujeme na situáciu na trhu. Ide o mierne zvýšenie, úroky sú stále pomerne nízke a priaznivé. Kto chce dnes riešiť vlastné bývania, stále má šancu dostať sa k lacnému financovaniu. Na druhej strane však treba dodať, že ak sa situáciu na trhu zásadnejšie nezmení, nejde o posledné zvyšovanie cien v tomto roku. A dnes nič nenaznačuje, že by sa vývoj mohol otočiť a že by ceny peňazí začali opäť klesať,“ vysvetľuje Juraj Barta, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý je zodpovedný za retailové bankovníctvo.

 

Úvery a hypotéky v slovenských bankách budú rásť. Nové sadzby v Slovenskej sporiteľni. ZDROJ: archív zoznam.sk

 

V najbližších mesiacoch sa dá očakávať ďalší rast sadzieb, je preto výhodnejšie voliť dlhšie dobe fixácie. „Sadzby komerčných bánk na hypotéky sa odvíjajú od medzibankových trhových sadzieb, a tie reagujú rastom na stúpajúcu infláciu po celom svete. Centrálne banky v stredoeurópskom regióne sa už dávnejšie snažia tlmiť inflačné očakávania zvyšovaním sadzieb. Tento týždeň sa pridala aj americká centrálna banka Fed, ktorá po 3 rokoch prvý krát zvýšila svoje sadzby o štvrť bodu a tento rok očakáva ďalších 6 zvýšení úrokov. Európska centrálna banka zrejme nezostane bokom, aj keď rozsah zvýšenia sadzieb bude v eurozóne určite menší. Ekonomické riziká z vojny na Ukrajine sú pre európsky kontinent samozrejme väčšie ako v USA, aj jadrová inflácia (inflácia očistená o ceny potravín a energií) je u nás zatiaľ nižšia ako v USA, takže potreba tlmiť infláciu je tu menšia,“ dodáva Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.

 

Úvery a hypotéky v slovenských bankách budú rásť. ZDROJ: archív zoznam.sk

Slovenská sporiteľňa je tak ďalšou bankou pôsobiacou na Slovensku, ktorá zvýšila úrokové sadzby. Prvá bola VÚB banka, ktorá vo všetkých svojich fixáciách zvýšila úrokové sadzby o 0,2 percenta. Pridala sa ČSOB, ktorá zvýšila úrok pri 10-ročnej fixácii z 0,99 % na 1,15 %  a noví žiadatelia o pôžičky sa tak musia pripraviť na vyššiu mesačnú splátku. Tím, ktorí si už požičali, sa splátka počas obdobia fixácie meniť nebude, potom však musia rátať s prepočítaním na vyššiu úrokovú sadzbu. ČSOB zároveň prináša novinku – limitovanú možnosť zafixovať si svoj úrok od 1,35 % ročne na 20 rokov. „To znamená príležitosť zaistiť si, že sa výška mesačnej splátky nebude meniť po celé dve dekády. A to ani pri náraste sadzieb, ktoré v týchto týždňoch pozorujeme aj v okolitých krajinách,“ povedala hovorkyňa banky Anna Jamborová.

Internetová mBanka bude pri účelovej hypotéke s päť ročnou fixáciou začínať na 1,34 percenta. Predtým to bolo od 1,14 percenta. Pri desať ročnej fixácii začína sadzba na úrovni 2,24 percenta. Predtým to bolo 1,54 percenta. Bezúčelová hypotéka od Tatra banky bude takisto drahšia a to pri všetkých hypotékach s fixáciou od jedného až po desať rokov. Pri hypotéke s desaťročnou fixáciou zdvihla úrokovú sadzbu o 0,04 percenta. Pri fixácii na jeden rok to bude o 0,24 percenta.

 

Viac o téme: banky, Boris Kollár, bývanie, ČSOB, ekonomika, financie, fixácie, hospodárstvo, hypotéky, inflácia, nájomné byty, pôžičky, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, úroky, úvery, VÚB

Súvisiace články