Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Nadváhu, stres a málo pohybu má väčšina Slovákov. Svetový deň obezity sa preto veľmi neoslavuje

Slovensko je medzi najhoršími krajinami v spotrebe cukru, alkoholu aj vo fajčení. Zdroj: zoznam.sk

BRATISLAVA – Veľká časť populácie si osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Tieto rizikové faktory je potrebné celosvetovo eliminovať, aby sa predišlo zvýšeniu výskytu obezity u ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa obezity na to upozornil Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

V súvislosti s tým spúšťa Úrad verejného zdravotníctva osvetovú kampaň na tému “Každý musí konať!”. Potrvá od 4. do 11. marca. V rámci kampane uverejní viaceré informačné príspevky o obezite. Obezita je celosvetovo rozšírené chronické ochorenie, ktoré spôsobuje zdravotné komplikácie. “Je zväčša zapríčinená nevyváženým príjmom a výdajom energie. Dochádza k nahromadeniu tuku v ľudskom organizme, ktoré vedie k zhoršeniu zdravotného stavu obézneho človeka,” vysvetlil odbor. Odbor podpory zdravia zdôraznil, že obezita vo veľkej miere prispieva k rozvoju ďalších ochorení, akými sú napríklad srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak či rakovina prsníka.

Môže tiež negatívne vplývať na ľudskú psychiku. Odbor ďalej upozorňuje, že ľudia s obezitou majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie v súvislosti s ochorením COVID-19. “V konečnom dôsledku obezita spôsobuje väčšiu úmrtnosť ako následky fajčenia. U obéznych pacientov je v porovnaní s osobami s primeranou hmotnosťou až trikrát väčšie riziko, že budú čeliť rôznym onkologickým ochoreniam, cukrovke či artériovej hypertenzii,” doplnil odbor.