Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

NAJKRAJŠIE STAVBY na Slovensku! Architekti sa skutočne predviedli

Nefromálne Mo(nu)menty. (Zdroj: FB / Petržalka)

BRATISLAVA – O tom, že aj na Slovensku máme šikovných architektov nie je pochýb. Porotcovia prestížnej súťaže CE ZA AR, ktorí každoročne vyberajú tie najkrajšie stavby na Slovensku, to mali aj tento rok ťažké. Avšak vyhrať nemôže každý! Pozri sa, ktoré jedinečné stavby sa umiestnili v rebríčku.

 

Súťaž CE ZA AR každoročne usporadúva Slovenská komora architektov. Tento rok je to už 20. ročník, kedy sa do povedomia ľudí dostávajú jedinečné veľkolepé stavby, ktoré dokázali naprojektovať naši architekti. Súťažilo sa v šiestich kategóriách a to rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, fenomény architektúry, interiér a exteriér.

Toto sú víťazi!

Kategória rodinné domy – Dom V

Kto povedal, že dedinský dom nemôže byť prekrásny? Práve víťaz tejto kategória si ponechal koncepciu tradičného slovenského trojdielneho domu avšak pridal mu moderný nádych. Hra svetiel, ktoré osvetľujú niektoré časti domu, je prekrásna. Dom pokračuje až do záhrady, ale tú nechal architekt pôvodnú. „Najmä v prípade bytových a rodinných domov sme si uvedomovali prepojenosť stavieb na okolitú prírodu, záhradu alebo parkovú úpravu. Tiež nás zaujali tie stavby, ktoré sa zaoberali dôslednou materiálovou recykláciou, prípadne uhlíkovou stopou,“ vysvetľuje členka medzinárodnej poroty Bohunka Koklesová na webe súťaže.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Kategória bytové domy – Bytové domy Kamence, etapa 1

Tri bytové domy sú len začiatkom veľkej koncepcie, ktorú plánujú vybudovať. Avšak už táto prvá etapa zaujala nie len ľudí, ale aj porotu ceny CE ZA AR. Veľká pochvala patrí aj tomu, že táto výstavba sa nestala bariérou medzi mostom a riekou, ale práve naopak. Bytové domy majú byť akýmsi spájajúcim elementom. Člen medzinárodnej poroty Jakub Cigler víta túto výstavbu, nakoľko v súčasnosti budovanie bytov chátra. Ako tvrdí, “dlhodobá nenásytnosť trhu, ako na Slovensku, tak aj v Česku, a zároveň stále pomerne nízke nároky zákazníkov v tomto sektore. To vo svojom dôsledku vedie k tomu, že developeri nie sú pod zdravým konkurenčným tlakom a nevytvárajú architektom adekvátny priestor na kvalitnú tvorbu.”

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Kategória Občianske a priemyselné budovy – Súkromná základná škola Gulivera

Budúcnosť sa konečne stáva súčasnosťou. Tak z tejto stavby by si mohol brať príklad aj štát. Žiaľ, jedinečnú školu má na starosti súkromný sektor. To však neuberá na jej výnimočnosti. Táto škola ožiari ľudí nie len svojím farebným interiérom, ale v priestoroch sa nachádza aj telocvičňa, ktorá vedie na školský dvor. Na školu je tiež napojený plavecký bazén. „Myslím si, že v tomto prípade sa ukázala veľká priepasť medzi existujúcimi školami na Slovensku a ZŠ Guliver v Banskej Štiavnici. Táto škola nám ukázala, aké dôležité je venovať čas a priestor deťom, vytvoriť im zázemie, ktoré samotné je pre nich inšpiráciou. Je to škola, ktorá zabezpečuje všestranný rozvoj detí, nielen to nevyhnutné pre vzdelanie,” dodáva členka medzinárodnej poroty Bohunka Koklesová.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Kategória Fenomény architektúry – Hrad Uhrovec

Hrad Uhrovec patrí medzi najzachovalejšie hradné ruiny na Slovensku. Napriek tomu však potreboval podstúpiť rekonštrukciu a kvôli nej sa táto jedinečná stavba ocitla v rebríčku najlepších stavieb Slovenska. Najkrajšie na tejto rekonštrukcii je totižto to, že architekti zanechávajú pôvodný vizuál a štruktúru.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Kategória Interiér – 1903

Obdobie, kedy každá izba bola preplnená všelijakými pohármi či vázami je už dávno preč. Teraz si architekti potrpia skôr na priestorovej vzdušnosti, a práve to je to, čo je na tejto stavbe úchvatné. Autor si dal záležať, aby z jedného konca miestnosti bolo vidieť čo najďalej a tým zanechal otvorenosť a vzdušnosť priestoru. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)

Kategória Exteriér – Neformálne mo(nu)menty

Do tohto rebríčka sa dostala aj bratislavská Petržalka, ktorá porotu oslnila najmä svojím exteriérom. Tri kolektívne diela, ktoré sa umiestnili v súťaži, sa nachádzajú pozdĺž Chorvátskeho ramena. Zhotovitelia sa touto stavbou pokúsili reagovať na situáciu v parku, kde plánujú urobiť električkovú trať. Porota ocenila najmä prácu študentov, ktorí sa rozhodli ukázať na potenciál tohto miesta. Výsledkom je jedinečné skrášlenie verejného priestoru.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CE ZA AR (@ce_za_ar)