Regióny Bratislava

Najviac peňazí na kampaň v Bratislave zatiaľ minul Vallo

BRATISLAVA – Jeden z hlavných kandidátov na post primátora Bratislavy, nezávislý kandidát s podporu strán Progresívne Slovensko a Spolu, architekt Matúš Vallo, už minul na svoju kampaň vyše 70 000 eur.

Medzi hlavných donorov na kampaň podľa jeho transparentného účtu patrí Miroslav Trnka, zakladateľ a spolumajiteľ slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET (dar 60 000 eur), Lucia Pašková, spolumajiteľka spoločnosti, ktorá distribuuje na Slovensku výrobky značky CURAPROX (dar 15 000 eur), Šimon Šicko, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Pixel Federation, ktorá pôsobí ako nezávislý herný vydavateľ a vývojár (dar 5000 eur) a Vladimír Burjan,  zakladateľ firmy EXAM testing, spoluautor dokumentu Učiace sa Slovensko a šéfredaktor časopisu DOBRÁ ŠKOLA (dar 2000 eur).

Vallo míňa prevažne peniaze spolumajiteľov ESETu

Na transparentný účet bola poukázaná aj suma 50 000 eur a to z účtu s názvom Voľby 2018. Vallo pre Glob.sk najskôr uviedol, že v tomto prípade ide o prevody z jeho osobného účtu, ktorý  si založil ešte v januári tohto roka a ktorý si pre poriadok nazval Voľby 2018.

Po doplňujúcich otázkach upresnil: „Účet Voľby 2018 som si v januári 2018 založil pre poriadok a výhradne pre to, aby som naň prijal sponzorský dar vo výške 70 000 EUR od pána Pašku na rozbehnutie mojej kandidatúry. Po založení transparentného účtu som neminuté peniaze v piatich splátkach previedol na svoj transparentný účet. Peniaze, na ktoré sa pýtate neboli moje, ale bol to sponzorský dar. Všetky dary, vrátane toho od pána Pašku, budú zverejnené na mojej darcovskej stránke, ktorú spúšťame v pondelok,” povedal Vallo.

Peter Paška je tiež jedným zo spolumajiteľov slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET. Spolu tak Vallo získal od majiteľov tejto spoločnosti už 130 000 eur.

Ján Mrva

Ján Mrva, nezávislý kandidát s podporou strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sloboda a Solidarita a Sme rodina,  zatiaľ minul podľa svojho transparentného účtu len približne 170 eur. Podarilo sa mu vyzbierať  12 000 eur, v štyroch platbách po 3000 eur. Tri z toho prišli v rovnaký deň a v rovnakej výške, od troch rôznych darcov.

Podľa verejne dostupných údajov je pritom jedným z darcov človek, ktorého meno je rovnaké ako podnikateľa z Domaniže (okres Považská Bystrica), ktorého firmy sú v mínuse viac ako 60 000 eur.  Na otázku, či si je tejto skutočnosti vedomý, Mrva reagoval: „O zámere finančne podporiť moju kampaň týmto pánom som nebol vopred informovaný a ku dnešnému dňu ani nedisponujem informáciou o tomto podporovateľovi. Zároveň prišli 12.6.2018 ďalšie platby, a to 3 000,00 eur od mojej manželky a dvakrát od ďalších dvoch osôb, ktoré rovnako neviem identifikovať inak, iba podľa mena a priezviska.”  Dodal, že kampaň na sociálnych sieťach spúšťal pred niekoľkými dňami a predpokladá, že tento podporovateľ ako aj niektorí ďalší, ktorí odvtedy prispeli tak učinili na základe tejto kampane.

Mrva ďalej uviedol, že každé pochybnosti o nových prispievateľoch sa bude snažiť overiť. „Ak sa potvrdia, podporu vrátim. Rovnako sa postavím aj k tomuto prípadu. Tvrdenie obsiahnuté vo Vašej otázke sa však pokúsim bezodkladne konfrontovať s bankou a overiť z verejne prístupných zdrojov a ak bude spoľahlivo potvrdené, tak poskytnutú finančnú podporu vrátim prevodom na účet poskytovateľa,” upresnil Mrva.

Václav Mika, Caroline Líšková

Na svoj transparentný účet nezávislý kandidát Václav Mika získal zatiaľ 40 000 eur, a to prevodmi zo svojho osobného účtu. Minul približne 23 000 eur.

Caroline Líšková, kandidátka strany KDH, zo svojho osobného účtu previedla na transparentný účet 8 000 eur, hnutie prispelo sumou 40 000 eur. Posledným darcom je Tibor Hlavatý, ktorý v roku 2012 kandidoval na 44.mieste kandidátky KDH, neskôr pôsobil ako expert na zdravotníctvo v OĽaNO-NOVA. Na primátorskú kampaň daroval 3000 eur. Líšková minula doteraz podobnú sumu ako Mika – niečo vyše 24 000 eur.

FOTO: FB/Matúš Vallo má rád Bratislavu