Regióny Bratislava Top

NAJVYŠŠÍ SÚD o akcii Agentúra: Štyria obvinení ostávajú na slobode, svedkov vraj ovplyvňovať nebudú

Agentúra
Pojednávanie Najvyššieho súdu v akcii Agentúra. Zdroj: zregiony.sk

BRATISLAVA – V pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu dnes padol zásadný verdikt. Sudkyňa nevyhovela sťažnosti  prokurátora Špeciálnej prokuratúry a štyroch obvinených v kauze Agentúra do väzby nakoniec nevzala. Údajný šéf zločineckej skupiny Róbert Bulla chcel obmäkčiť súd slovami, že je jediným živiteľom rodiny. Expolicajt NAKA Mário Šrank sa na pojednávanie nedostavil, pretože má koronavírus. 

 

V pojednávacej miestnosti na Župnom námestí v Bratislave bola dnes vypätá atmosféra. Sudkyňa Najvyššieho súdu vyslovila dlho očakávaný verdikt v akcii Agentúra. Potvrdila ním výrok sudkyne Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, Pamely Záleskej, ktorá taktiež dôvody na väzobné stíhanie obvinených zo závažnej korupčnej trestnej činnosti nevidela. Proti jej rozhodnutiu podal sťažnosť prokurátor Michal Šurek, ktorému v pondelok nevyhovel ani Najvyšší súd. “Senát 3T Najvyššieho súdu na verejnom zasadnutí (31.1.2022) v trestnej veci obv. Ing. Róberta B. a spol. zamietol sťažnosť prokurátora proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie z 21. januára 2021, ktorým neboli obvinení Róbert B., Martin Z., Karol C. a Mária Š. vzatí do väzby. Senát Najvyššieho súdu dospel k záveru, že obava, že budú obvinení pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie u ani jedného z nich nie je dôvodná. Rovnako má senát za to, že u obvineného Mária Š. nie je daný ani dôvod väzby preventívnej, teda pre dôvodnú obavu, že bude pokračovať v trestnej činnosti. Senát považuje rozhodnutie sudkyne pre prípravné konanie za zákonné a správne,” napísala krátko po pojednávaní hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Obvinený expolicajt NAKA Mário Šrank sa na piatkové pojednávanie nedostavil, dôvodom bol pozitívny test na koronavírus. Súhlasil s tým, aby sa rozhodovalo v jeho neprítomnosti.

Dozorový prokurátor Bohdan Čelovský sa po súde vyjadril v krátkosti s tým, že jeho rozhodnutie akceptuje. “Rozhodnutie Najvyššieho súdu akceptujeme, trestné konanie bude naďalej pokračovať sme len v úvodnej fáze. Ako ste počuli ide o rozsiahlu korupčnú činnosť, kde zneužívali svoje postavenie v štátnych orgánoch, ktoré miesto toho, aby chránili zákonnosť, tak spolupracovali s ľuďmi, ktorí zákony porušovali,” povedal Čelovský.

Údajný šéf skupiny prosil pred súdom

V pondelok pred súdom zaznelo aj jedno dojímavé doznanie z úst hlavného obvineného. “Prosím aby ste nevyhoveli návrhu prokurátora, som jediný živiteľ rodiny. Budem vyhýbať kolúznemu konaniu. Trestnému stíhaniu sa nebudem vyhýbať a budem dodržiavať všetky pokyny orgánov činných v trestnom konaní,” vyslovil podľa uznesenia šéf zločineckej skupiny Bulla pred súdom. Jeho advokát Milan Cíbik argumentoval tým, že svedecké výpovede odsúdeného Janebu a Doru na ktorých sú obvinenia postavené, nie sú pravdivé a svedkovia si tým chcú pomôcť pri svojich skutkoch za ktoré sú stíhaný. Cíbik zároveň prehlásil, že Róbert bula nemá prepojenie na Generálnu prokuratúru ani na Špecializovaný trestný súd a nijakým spôsobom nemohol ovplyvňovať justičné orgány.

VÁŽNE OBVINENIE NAKA známym funkcionárom: Pýtali výpalné za ochranu, teraz smerujú pred sudcu

Akcia Agentúra

Kauza, ktorá otriasla celým Nitrianskym krajom. Elitní policajti NAKA 18. januára vzniesli obvinenie 12 bývalým štátnym funkcionárom a to z 11 skutkov. V akcii Agentúra obvinili 12 ľudí zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Na vrchole skupiny stojí, podľa uznesenia o vznesení obvinenia, bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre Róbert Bulla. Ďalší traja obvinení, ktorých sudkyňa Najvyššieho súdu odmietla vziať do väzby sú Martin Zmeko – bývalý funkcionár na Kriminálnom úrade finančnej správy v Nitre, Karol Cebo – námestník riaditeľa na Kriminálnom úrade finančnej správy v Bratislave a už v minulosti stíhaný pre členstvo v zločineckej skupine expolicajt z NAKA Mário Šrank.

Niekdajší riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy v Nitre Martin Zmeko obvinenia komentovať nechcel. Zdroj: zregiony.sk

Obavy prokurátora

V uznesení o vznesení obvinenia sa píše, že prokurátor Michal Šurek poukazuje najmä skutočnosť, že „všetci obvinení boli dlhodobo aktívnymi príslušníkmi Policajného zboru, Finančnej správy alebo orgánov štátnej správy a nadobudli množstvo kontaktov, známostí a vytvorili množstvo vzťahov.“ Bez povšimnutia neponechal ani to, že obvinení mali medzi sebou podľa Šureka pomerne intenzívne vzťahy, čo vyplýva z výpovedí svedkov.

Krátko po tom ako sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská prepustila štyroch obvinených na slobodu podal prokurátor sťažnosť. “Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 19.  januára 2022 v korupčnej trestnej veci na Špecializovaný trestný súd návrh na väzbu 4 obvinených osôb. Dôvodom je u všetkých obvinených osôb kolúza väzba, u jednej aj úteková a v prípade ďalšej aj preventívna,“ informoval hovorca Úradu špeciálnej prokuratúry Dalibor Skladan s tým, že u Róberta Bullu a Martina Zmeka sa jedná o väzbu kolúznu. Pri Karolovi Cebovi ide o väzbu kolúznu a útekovú a pri poslednom zo štvorice Máriovi Šrankovi o väzbu kolúznu a preventívnu. Známa sudkyňa Pamela Záleská však u štyroch menovaných dôvody na väzobné stíhanie nevidela. Napokon jej rozhodnutie potvrdil aj Najvyšší súd.

Údajný šéf zločineckej skupiny Róbert Bulla – bývalý riaditeľ Inšpektorátu práce v Nitre. Zdroj: zregiony.sk

„Súd sa nestotožnil s názorom prokurátora a v tomto štádiu trestného konania nezistil žiadne také skutočnosti, z ktorých by bolo možné vyvodiť dôvodnú obavu, že jednotliví obvinení budú ovplyvňovať spoluobvinených alebo svedkov, prípadne aj znalcov alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,“ napísala po svojom verdikte sudkyňa Pamela Záleská ako zdôvodnenie prečo sa rozhodla žiadosti prokurátora a teda návrhu na väzbu nevyhovieť. Sudkyňa, ktorá dlhodobo pôsobila na súde v Nitre je ďalej podľa uznesenia presvedčená o tom, že doposiaľ neprišlo k zadováženiu takého dôkazu, ktorý by nasvedčoval tomu, že ktorýkoľvek z obvinených sa snaží iné osoby ovplyvňovať vo výpovediach.

Po zásahu elitných policajtov NAKA nastal zásadný zvrat: Známa sudkyňa Záleská má v tom jasno!

„S poukazom na vyššie uvedené skutočnosti dospel súd k záveru, že ani u jedného z obvinených nie sú dané dôvody väzby,“ vyslovila na konci uznesenia sudkyňa svoj verdikt. Prokurátor Michal Šurek podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť. „Podávam sťažnosť vo vzťahu ku všetkým štyrom obvineným,“ zaujal jasný postoj k prípadu prokurátor Michal Šurek.

Založenie zločineckej skupiny

Zločinecká skupina, na ktorej čele stál podľa uznesenia o vznesení Róbert Bulla pôsobila na území Nitrianskeho a Trnavského kraja od septembra 2016 až do konca roka 2020. Zameriavali sa najmä v mestá Galanta, Sereď a Gabčíkovo. Róbert Bulla bol v čase zdokumentovanej trestnej činnosti zaradený na riadiacej funkcii Inšpektorátu práce v Nitre. Zločinecká skupina bola podľa policajtov zameraná najmä na “získavanie finančných prostriedkov z rôznej trestnej činnosti,” píše sa podľa našich informácií v uznesení o znesení obvinenia. Členovia skupiny mali brať úplatky od podnikateľov za poskytovanie takzvanej “ochrany” pri nelegálnej výrobe cigariet, nelegálnom obchodovaní s pohonnými hmotami, nedovolenom zamestnávaní cudzincov aj ďalších aktivitách. “Pričom táto ochrana spočívala najmä v nevykonávaní úkonov v konaniach a v nekonaní rôznych kompetentných úradov,” píšu podľa nášho zdroja vyšetrovatelia v uznesení s tým, že od vtedajších pracovníkov Kriminálneho úradu finančnej správy a Národnej kriminálnej agentúry unikali informácie, ktorými zakrývali skutky prevažne ekonomického charakteru.

Niekdajší námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Karol Cebo. Zdroj: zregiony.sk

Ak zaplatíte, dáme vám pokoj

Najvrchnejší člen zločineckej skupiny Bulla podľa polície riadil koordinoval usmerňoval a schvaľoval činnosť jemu podriadených a zo svojej pozície rozhodoval, ktorých podnikateľov si vytipujú. Jeho taktiku vyšetrovatelia popísali tak, že na podnikateľov vyvíjal nátlak, “že ak nezaplatia, tak im úrady nedajú pokoj a ak zaplatia, tak im bude poskytnutá ochrana.” Bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre ďalej podľa policajtov rozhodoval aj o rozdeľovaní ziskov medzi ďalšími členmi skupiny.

EXPOLICAJT NA ÚTEKU sa ozval policajtom! Jeho fotografia stále svieti medzi najhľadanejšími zločincami

V chobotnici zločineckého gangu sa priamo pod Bullom v štruktúre popísanej v uznesení nachádzali nižšie postavení členovia Martin Zmeko a Karol Cebo, ktorí mali Bullovi prinášať aktuálne informácie z centra diania a na základe čoho, “Nariadili operatívne rozpracovanie a následnú fyzickú kontrolu a zaistenie účtovných dokladov konkrétnych vytipovaných spoločností,” tvrdia elitní vyšetrovatelia v uznesení, kde tiež stojí, že priamo pod Zmekom a Cebom mal pôsobiť Marek Máhr, v tom čase zaradený na Úrade zvláštnych policajných činností. Máhra sa však zásahovému komandu zadržať nepodarilo, dodnes je v policajnom pátraní.

Ďalšími obvinenými sú podnikateľ Juraj Varga, vystupujúci pod prezývkou Hoffer a Miroslav Janeba, ktorí sa osobne kontaktovali s osobami ochotnými poskytnúť úplatky za ich ochranu.

Galéria
Agentúra
Niekdajší námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Karol Cebo. Zdroj: zregiony.sk
Agentúra
Niekdajší námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Karol Cebo. Zdroj: zregiony.sk
Agentúra
Martin Zmeko pôsobil na riadiacej funkcii Kriminálneho úradu finančnej správy. Zdroj: zregiony.sk
Agentúra
Martin Zmeko pôsobil na riadiacej funkcii Kriminálneho úradu finančnej správy. Zdroj: zregiony.sk
Agentúra
Róbert Bulla, bývalý riaditeľ inšpektorátu práce v Nitre, v uznesený označený za hlavu zločineckej skupiny. Zdroj: zregiony.sk
navigate_before
navigate_next

Modus operandi

Vyšetrovatelia odhalili akýsi vzorec, podľa ktorého mala zločinecká skupina operovať. Ten sa opakuje aj v poslednom skutku z ktorého sú zadržaní muži obvinení. Na mušku si zoberú vytipovaného podnikateľa, ktorému,  „Kriminálny úrad finančnej správy zaistí účtovné doklady,“ píše sa v uznesení. Na spomínanom Kriminálnom úrade finančnej správy vtedy pôsobili Zmeko s Cebom. Následne sa „poškodený“ podnikateľ obráti s prosbou o pomoc na obvineného Janebu, akéhosi vybavovača a ten ďalej na Vargu. Podľa zistení policajtov sa Varga dohodol so Zmekom, že podnikateľ v tomto prípade zaplatí 60 tisíc, ktorými si vykúpi svoje účtovníctvo. Keďže aj ten, ktorý podnikateľovi účtovníctvo vybavil späť, chce mať z biznisu províziu, tak si podľa spisu od podnikateľa vypýta sumu 80 tisíc, pričom 60 odovzdá Vargovi a ten cez Zmeka Bullovi.