Návrat fanúšikov na štadióny je pre nové podmienky nemožný. Tvrdými kritikmi sú futbalisti aj basketbalisti

BRATISLAVA – Únia ligových klubov nepovažuje aktuálne podmienky návratu fanúšikov na tribúny športových zápasov za aplikovateľné v reálnych podmienkach. Vníma ich ako usmernenia určené pre pilotný projekt, v spoločnom stanovisku s klubmi Fortuna ligy poukázali na vysoké náklady súvisiace s testovaním, ktoré sú v kontexte s ďalšími opatreniami z dlhodobého hľadiska nepriechodné.  

 

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí, od utorka 27. apríla sa budú môcť vrátiť na tribúny fanúšikovia v zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach. Počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, maximálne môže pustiť 2000 fanúšikov v exteriéri a 1000 v interiéri. Zápasy môžu v dejisku sledovať iba diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, nie starším ako 36 hodín a zároveň s výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín.

„Aktuálne nastavené podmienky návratu fanúšikov na tribúny športových zápasov definované najnovšou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva vnímame ako podmienky určené pre pilotný projekt, ktoré nie je možné aplikovať pri reálnom návrate fanúšikov na štadióny. Tieto podmienky by v podstate znemožnili účasť bežných fanúšikov, pretože predpokladané náklady súvisiace s testovaním by boli príliš vysoké. Aj v kontexte iných aktuálne platných opatrení vnímame takéto podmienky pri dlhodobom riešení ako nepriechodné. Podmienky, finančné, či časové, stanovené smerom k fanúšikom, sú takmer nerealizovateľné a fanúšikovia si takíto prístup nezaslúžia.  Zároveň je potrebné zohľadniť aj ďalšie dôležité fakty, zaočkovanosť časti fanúšikov, či prekonané ochorenie v posledných 180 dňoch. Nemôžeme predsa vytvárať výnimky, ktoré sa vzťahujú iba na určitý typ aktivít a vylučovať iné,“ uviedla Únia ligových klubov vo svojom vyhlásení.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

„Za takýchto podmienok nevnímame aktuálnu situáciu ako ten pravý návrat fanúšikov späť na štadióny. Prakticky od začiatku roka 2021 komunikujeme náš cieľ, a to postupný a koordinovaný návrat fanúšikov späť na tribúny. Mrzí nás, že takýto pilotný test na viacerých typoch podujatí už nemáme dávno za sebou a organizácia hromadných podujatí by už mala v tomto období jasnejšie stanovené pravidlá. Napriek tomu však fanúšikovia, ktorí splnia podmienky vstupu na štadión, môžu ísť na zápasy už najbližšieho kola Fortuna ligy, ak im príslušný klub umožní ich účasť. Nechceme brániť fanúšikom prísť na štadión a podporiť svoj klub. Ak splnia podmienky určené vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva, budú mať k dispozícii najviac 36 hodinový PCR alebo LAMP test a zároveň antigénový test nie starší ako 12 hodín, môžu ísť na zápas, kde takisto musia dodržiavať epidemiologické opatrenia. Nechávame toto na individuálne rozhodnutie klubov a ich fanúšikov, predpokladáme však limitovaný záujem z vyššie popísaných dôvodov,“ informovala Únia ligových klubov.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Podľa Únie, spoločne s klubmi Fortuna ligy, diskutuje so zástupcami Konzília odborníkov o pilotnom riešení návratu väčšieho počtu fanúšikov (do 2000) na vybrané zápasy Fortuna ligy. „Za súčasného stavu to ide spraviť len s vedeckým dosahom. O možnostiach aktívne rokujeme so zástupcami Konzília odborníkov a s predstaviteľmi vedeckej obce. Nejde o návrat fanúšikov v pravom slova zmysle, nebude to tá pravá emócia z futbalu, je to však krok dopredu a aj takýto postup nám dá relevantnú spätnú väzbu, ktorú potrebujeme na otvorenie ďalších možností v prípade postupného a plošného návratu ľudí späť na štadióny. Chceme požiadať fanúšikov, aby nám v tomto pomohli. Je to služba pre futbal, pre šport smerom do budúcna. Na základe predbežnej dohody s predstaviteľmi Konzília odborníkov by zároveň dostali všetky kluby limitovaný počet PCR alebo LAMP testov pre svojich fanúšikov,“ dodala Únia.

 

Zdroj: TASR / Michal Svítok

„Organizačne nechceme nič uponáhľať a šiť horúcou ihlou. Sme šport, ktorý funguje takmer nepretržite. Preto nechceme nič podceniť. Pre nás má význam nastaviť spolu s odborníkmi taký proces, ktorý vieme uplatniť aj v budúcnosti pri pretrvávajúcej pandémii. Nechceme mať fanúšikov na dvoch či troch zápasoch a potom to celé zastaviť. Preferujeme dlhodobý, postupný, koordinovaný proces. Máme prísľub odborníkov, že aktuálne nastavené podmienky sa budú zvoľňovať, aj na základe výsledkoch pilotného projektu. Chceme byť zodpovední, dodržiavať rozumne nastavené pravidlá a chceme si najmä otvoriť dvere k dlhodobému riešeniu pre našich fanúšikov, ktorých chceme späť na tribúnach, čo najskôr. Sme presvedčení o tom, že futbalové štadióny sú bezpečné miesta a že za dodržaní epidemiologických opatrení bezpečnými miestami ostanú aj za prítomnosti fanúšikov,“ zdôraznila Únia.

 

Zdroj: TASR

„Sme veľmi radi, že diváci sa môžu vrátiť na tribúny basketbalových hál, aj keď v obmedzenom počte, s tým sa samozrejme počítalo,“ povedal generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie Andrej Kuffa. „Myslím si, že podmienka 36-hodinového PCR testu a zároveň 12-hodinového antigénového testu, bez dotácie štátu na PCR testy športovým fanúšikom, je prakticky nesplniteľná. Jeden basketbalový zápas by namiesto 5 eur stál 75 eur. 99 percent si to nebude môcť dovoliť, keďže už rok nám prebieha určitá finančná a hospodárska kríza. Tiež je veľmi nešťastné, že nie je výnimka pre zaočkovaných, aby sa mohli zúčastniť na týchto podujatiach. Ako všetci dobre vieme, na Slovensku je už viac ako milión ľudí zaočkovaných aspoň jednou dávkou. Okrem toho, že sa nemusia každý týždeň testovať a sú chránení pred covidom, tak nemajú z toho žiadne ďalšie benefity. Nie som si istý, ako basketbalové kluby, ktoré sú vo finančných problémoch, by vedeli dostať divákov na tribúny, pokiaľ si diváci sami nezaplatia PCR test,“ dodal Antala.

Viac o téme: Andrej Kuffa, basketbal, fanúšikovia, futbal, opatrenia, reprezentácia, Sport, testovanie, ULK

Súvisiace články