Regióny Bratislava Top

Nebezpečná výzva na obľúbenom Tik-Toku! Nabáda deti k samovražde

Tik-Tokom sa šíri nebezpečná výzva. Zdroj: internet

SLOVENSKO – Neprešiel takmer ani mesiac, odkedy sa sociálnou sieťou Tik-Tok šírila zvláštna a veľmi nebezpečná lieková výzva. Teraz sa objavil ďalší mimoriadne nebezpečný trend. U detí vyvoláva myšlienky na samovraždu. 

 

Len pred pár týždňami sa Tik-Tok-om šírili videá, ktoré nabádali tínedžerov k tomu, aby sa predávkovali bežne dostupnými liekmi s obsahom paracetamolu. „Ide o výzvu, kedy sa mladí ľudia na sociálnych sieťach povzbudzujú k tomu, aby úmyselne užili väčšie množstvo liekov, čo spôsobilo priotrávenie a vážne zdravotné komplikácie,“ vysvetlili vtedy lekári. Koncom apríla Národný ústav detských chorôb evidoval na urgentnom príjme až šesť detí, ktoré sa priotrávili liekmi. “Úmyselné intoxikácie liekmi, prípadne v kombinácii s inými látkami, majú vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu a lekári ich sledujú už u detí od 12 rokov, ktoré ich užijú s úmyslom ublížiť si,” poznamenali lekári z Národného ústavu detských chorôb.

NEBEZPEČNÁ VÝZVA! V Bratislave hospitalizovali ĎALŠIE OTRÁVENÉ deti

Pre najnovšiu výzvu, ktorá pochádza z Číny sa situácia môže zopakovať, no s oveľa fatálnejšími následkami. Videá totiž nabádajú k samovražde.

Nebezpečný trend sa “prekvapivo“ opäť rozmohol na sociálnej sieti Tik-Tok. V ohrození sú pritom najmä deti od 12 do 15 rokov. Mnohé z nich totiž uverili, že balzam na pery symbolizuje ich vlastný život. Ak sa im cez deň stane niečo zlé alebo zažijú niečo negatívne, musia si z neho kus odrezať. A keď sa im úplne minie, znamená to, že ich život je na konci a jediným východiskom je v takom prípade samovražda. Naznačuje bizarná výzva, ktorá má dokonca svoj hashtag #labellochallange. Čínska platforma podľa informácií tvnoviny.sk vraj sľúbila, že k nemu čoskoro pribudne aj varovanie, že obsah môže byť nebezpečný.

Čo robiť, aby ste zabránili tragédii?

Čo môžete robiť, ak uvidíte, že sa vaše dieťa necháva príliš ovplyvňovať vplyvmi zo sociálnej siete?  Odborníci z IPčka spísali 9 trikov, ako sa čo najviac svojmu potomkovi priblížite a zároveň ho naučíte rozpoznávať online výzva a najmä o nich diskutovať.

  1. Spoznajte ich názor na online výzvy – ak sa opýtate na názor, dozviete sa o svojich deťoch a ich postojoch k výzvam oveľa viac, ako keď budete hovoriť Vy.
  2. Diskutujte o tom, čo a ako by urobili, keby boli vyzvaní – pomôže im to nazrieť na situáciu aj inou optikou a vďaka diskusii môžete rozšíriť možnosti a stratégie riešenia takejto situácie.
  3. Ukážte svoje pocity – hovorte spolu o tom, že vám na nich záleží a máte obavu, že by sa im mohlo niečo stať, pretože sú pre vás všetkým. Zákazy, príkazy, kontrola a prísnosť nie je úspešná cesta.
  4. Počúvajte, čo hovoria vaše deti a vyhnite sa odsudzovaniu, pretože ten, kto ich do výzvy nominoval môže byť ich najlepší priateľ a verte, že sa v danej chvíli postaví na jeho stranu a bude ho chrániť.
  5. Dajte im čas na premyslenie – pomôže im spoznať pozitíva, negatíva a riziká výzvy. Jednoduché „nerob to“ im nestačí.
  6. Pozitívna výzva  – skúste hovoriť a nájsť aj tie pozitívne a podporujúce výzvy, do ktorých sa môžu zapojiť alebo sa zapojíte spoločne s nimi. Toto vie byť magickým momentom vo vzťahu rodiča a tínedžera.
  7. Uznajte tlak – povedzte im, že veríte tomu, že zapojenie sa do výzvy a tlak, ktorý prežívajú je legitímny, nebagatelizujte.
  8. Ponúknite bezpečný adrenalín – poďte spoločne skúsiť niečo bezpečné a adrenalínové.
  9. Povedzte im, kde je pomoc a povzbuďte ich, aby ju vyhľadali. Buďte pre nich bezpečím a istotou, že budete stáť pri nich aj vtedy, keď urobia chybu.