Regióny Bratislava Top

NEHORÁZNOSŤ Šafárila v mestskom podniku, “potrestali” ju LUKRATÍVNYM flekom! VALLO zavádza v kauze BLÍZKEJ spolupracovníčky

Peniaze, Matúš Vallo. Zdroj: Pixabay, TASR
Matúš Vallo zavádza o kauze bývalej spolupracovníčky verejnosť. Zdroj: Zdroj: Pixabay,TASR

BRATISLAVA – Na šafárenie v mestskej spoločnosti Metro Bratislava a.s., o ktorom sme vás informovali, bude reagovať aj ministerstvo dopravy, ktoré je menšinovým akcionárom. Výsledky kontroly aktuálne spochybňuje Michala Kozáková, ktorá firme šéfovala a po prevalení škandálu z nej v tichosti odišla. Nie však na horšie. Naopak. Je z nej vicestarostka v Petržalke. Primátor Matúš Vallo tvrdí, že vraj zodpovednosť voči nej vyvodili a kauzu veľakrát vysvetlili. Nehovorí však pravdu a háda sa s Igorom Matovičom, ktorý Valla za kauzu kritizoval.       

Posúďte sami. Vedeli by ste si aspoň v náznakoch spomenúť, keby ste vlani v auguste – počas dovolenkového obdobia, prejazdili 3000 kilometrov na služobnom aute, pričom 2000 kilometrov by ste prešli v hlavnom meste a 1000 mimo neho, čo ste robili pre firmu ako jej šéf ? Pričom nikdy predtým by ste toľko služobným autom nenajazdili. Bývalá šéfka predstavenstva Michala Kozáková, ktorá čelí kauze nehospodárneho nakladania s firemnými peniazmi, si na to vôbec nevie spomenúť. „Rozpis je uvedený v knihe jázd. Na cesty mimo mesta boli zriadené cestovné príkazy, ktoré boli doložené príslušnými dokladmi. Bližšie informácie Vám neviem  poskytnúť, nakoľko k predmetným dokumentom už nemám prístup,“ zareagovala na našu žiadosť o vysvetlenie.

O viacerých pochybeniach, ktoré súvisia s nehospodárnym nakladaním s firemnými peniazmi a porušovaním právnych predpisov, vás portál zregionu.sk informoval nedávno. Viaceré nedostatky, ktoré sa týkajú Kozákovej a jej predchodkyne, predložila kontrolórka hl.mesta Bratislavy Jana Bezáková koncom apríla na zasadnutie mestského zastupiteľstva. Nikto z Teamu Bratislava, ktorý združuje Vallovcov, SaS a Progresívne Slovensko nepovedal na ich nominantku jedno kritické slovo.

 

Michala Kozáková v tichosti odišla z Metra Bratislava a.s., kde pod jej vedením došlo k viacerým pochybeniam a nastúpila na post vicestarostky Petržalky, kde v zastupiteľstve má väčšinu Vallov Team Bratislava. Zdroj: Team Bratislava

Vallo zavádza verejnosť, poslanci sa nevyjadrujú

Kontrolu inicioval primátor Matúš Vallo po zverejnení viacerých podozrení, na ktoré poukázal anonym pred komunálnymi voľbami, pričom viaceré sa ukázali pravdivé. Niektorých poslancov sme po medializácii oslovili. „Vysporiadali sme sa s tým, pani Kozáková tam už nie je a považujem to za uzatvorené. Vykonala sa personálna náprava a budeme dávať pozor, aby sa také niečo už nezopakovalo, “ reagoval Martin Vlačiky z klubu Team Bratislava. Podobne reagoval aj mestský poslanec a lamačský starosta Igor Polakovič. Poslanec Daniel Klimovský nám povedal, že majú dohodu, že sa na túto tému nebudú vyjadrovať samostatne a vyjadrenie poskytne mesto. S rovnakou argumentáciou nás odbil aj poslanec a aktivista Michal Sabo.

Na kauzu zneužívania peňazí z firmy, ktorá má značnú časť z rozpočtu hlavného mesta, kriticky zareagovali Milan Vetrák a pridal sa aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Na politické útoky si pomaly začínam zvykať a viem, že v predvolebnej kampani budú naďalej pribúdať,“ reagoval na nich primátor Vallo, ktorý sa snaží presviedčať verejnosť, že nič neskrýval. „Šírite bludy v súvislosti so správou hlavnej kontrolórky mesta Bratislavy, ktorá identifikovala viaceré nedostatky v tom, ako bola mestská spoločnosť Metro a.s., v minulosti vedená. Snažíte sa pritom navodiť dojem veľkej kauzy, hoci ide z našej strany už o x-krát vysvetlenú vec, ale hlavne, zamlčiavate to najpodstatnejšie. Že naše vedenie ihneď  konalo a vyvodilo zodpovednosť,“ napísal primátor na sociálnej sieti. Nie je to však pravda. Michala Kozáková sa funkcie predsedníčky predstavenstva Metro Bratislava a.s. vzdala v úplnej tichosti 17. októbra 2022, krátko pred komunálnymi voľbami. Ona ani primátor o tejto skutočnosti neinformovali, mestskí poslanci sa to dozvedeli až v decembri po voľbách. Keď sme sa primátora pýtali na vyvodenie zodpovednosti, povedal že si počká na výsledky kontroly. Tá nakoniec viaceré pochybenia z medializovaného anonymu potvrdila. A primátor sa k zlyhaniam vyjadril až teraz v máji po kritike niektorých poslancov.