Bratislava Domáce Top

Nelegálnu skládku v Podunajských Biskupiciach preveria geológovia

Lászlo Sólymos - SITA/Marko Erd

BRATISLAVA (SITA/REDAKCIA)– Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zmonitoruje, či nelegálna skládka v bratislavských Podunajských Biskupiciach neohrozuje kvalitu podzemných vôd na Žitnom ostrove. Na tento účel už envirorezort vyčlenil 40-tisíc eur. Novinárov o tom dnes informoval minister životného prostredia Lászlo Sólymos, podľa ktorého ochrana zdrojov podzemných vôd patrí medzi priority envirorezortu. Geologické práce na skládke vykoná Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

V okolí nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach geológovia do polovice októbra spravia štyri až päť nových hydrogeologických vrtov do hĺbky zhruba 30 metrov. Nové vrty pomôžu určiť potenciálne ohrozenie vodných zdrojov. Odobraté vzorky z vrtov budú analyzovať a na základe toho určia ďalší postup.

„Ministerstvo pod mojím vedením presadzuje tvrdý boj za čistejšie a zdravšie Slovensko,“ vyhlásil Sólymos. Pripomenul, že MŽP zvyšuje pokuty za nelegálne skládky. Napríklad novela zákona o vodohospodársky chránených oblastiach, ktorá je v parlamente, zavádza pokuty až vo výške 165-tisíc eur. „Niekedy však ani prísna envirolegislatíva nezabráni tomu, aby nám doslova pred očami vyrástla obrovská kopa odpadu, ktorá môže potenciálne ohrozovať životné prostredie a zdravie ľudí,“ povedal minister s tým, že pri nízkych pokutách je pre páchateľov ekonomicky výhodnejšie porušovať zákon. „Musí byť zrejmé, že ten, kto poruší envirolegislatívu a ohrozí zdravie a životy ľudí, bude veľmi tvrdo postihnutý,“ zdôraznil Sólymos s tým, že envirorezort už pripravuje konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona a čoskoro o nich bude informovať.

MŽP v súvislosti s nelegálnou skládkou nariadilo ešte v marci kontrolu rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. Kontrola preukázala viaceré porušenia zákonov, pričom prípad skončil v rukách Generálnej prokuratúry SR a ešte stále je v štádiu vyšetrovania. Viaceré pochybenia sa týkali spoločnosti Vassal EKO, ktorá v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu triedi a lisuje papier a plasty.

Ako funguje biznis s odpadom

Biznis model obchodovanie s odpadom je postavený na tom, že špekulanti si za úplatok vybavia na príslušnom úrade nelegálne povolenie. Na územie nabehnú bagre, ktoré vykopú desať-metrové jamy až po spodnú vodu– vyťažený štrk tiež zobchodujú. Nákladné autá začnú na miesto voziť odpad z celej Bratislavy a okolia. V jamách tak končí všetok odpad vrátane nebezpečného bez triedenia. Následne na odpad navozia opäť zeminu a po skládke niet stopy.

Kauza nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach 

Ide o starú enviromentálnu záťaž, ktorá však napriek uzavretiu rok čo rok rastie. Nejde však o jediný problém v tejto oblasti. V okolí okrajových mestských častí sa nachádza niekoľko nelegálnych skládok, ktoré sa stávajú skvelým biznisom pre niektorých podnikateľov. Po krku im už ide aj Národná kriminálna agentúra. Podľa medializovaných informácií padli v týchto prípadoch aj obvinenia. Niektoré skládky dokonca neohrozujú len ľudí na zemi ale aj vo vzduchu.