Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Nemocnice sa stále nedohodli s poisťovňami na platbách. Situácie je mimoriadne kritická

Nemocnice hrozia koncom zmlúv s poisťovňami, nespokojné sú i ambulancie a odbory. Zdroj: ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Asociácia nemocníc Slovenska podmienečne súhlasí s ponukami súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union zdravotná poisťovňa na čiastočnú kompenzáciu mzdového navýšenia a nárastu prevádzkových nákladov v roku 2022. Svojim členom s nimi odporučí podpísanie dodatkov. Návrh štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne asociácia odmieta. Informovali z Asociácie nemocníc Slovenska.

 

“V prípade, že bude dofinancovanie zdravotníctva vyššie ako rezerva vo výške 100 miliónov eur už uvoľnená do systému prostredníctvom platby za poistencov štátu, bude Asociácia nemocníc Slovenska rokovať s obomi zdravotnými poisťovňami (Dôvera a Union ZP) o ďalšom navýšení,” uviedla asociácia v stanovisku po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní Rady Asociácie nemocníc Slovenska. Návrh Všeobecnej zdravotnej poisťovne neodsúhlasili, keďže podľa predloženej ponuky medziročne nepríde k navýšeniu úhrad pre nemocnice Asociácia nemocníc Slovenska ako celok. Návrh tiež podľa Asociácie nemocníc Slovenska nepokrýva oprávnené zvýšené náklady jej členov v tomto roku. “V prípade, že v priebehu mesiaca máj nedôjde k dohode na úprave zmluvných podmienok pre členov Asociácie nemocníc Slovenska v roku 2022, bude Asociácia nemocníc Slovenska nútená odporučiť svojim členom vypovedať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovne,” uzavrela Asociácia nemocníc Slovenska.

 

Dojímavá výzva zdravotníkov.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení upozorňuje na hroziaci kolaps zdravotníctva. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Všeobecná zdravotná poisťovňa verí, že rokovania s Asociáciou nemocníc Slovenska o zmluvných podmienkach budú úspešné. Zároveň ubezpečila, že aktuálne sú zmluvy s členmi asociácie naďalej platné a poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je obmedzené. Informovala manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová. Asociácia nemocníc Slovenska už avizovala, že ak v priebehu mája k dohode nedôjde, bude nútená odporučiť svojim členom vypovedať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. “Zmluvy s nemocnicami združenými v Asociácii nemocníc Slovenska sú naďalej platné a našich poistencov tak môžeme ubezpečiť, že prebiehajúce rokovania ani v nasledujúcich mesiacoch nijako neobmedzia poskytovanie zdravotnej starostlivosti v týchto nemocniciach. Dohodovacie konania prebiehajú a veríme, že dospejú do úspešného konca,” uviedla Peterová.