Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Neprehliadnite! PREVRATNÉ novinky: Na čo majú PO NOVOM zamestnanci nárok?

Zmeny v Zákonníku práce od 1. novembra sledujú predvídateľné pracovné podmienky a zosúladenie pracovného a súkromného života. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Dva týždne plateného voľna pre čerstvých otcov, aj keď matka poberá materské alebo rodičovský príspevok, možnosť rodiča požiadať o prácu z domácnosti z dôvodu starostlivosti o dieťa, elektronické informovanie a vybavovanie žiadostí. Aj tieto novinky pre zamestnancov prináša novela Zákonníka práce, ktorú pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

Ako informuje rezort práce na svojej oficiálnej stránke, nový typ dávky „otcovské“ po splnení zákonných podmienok budú môcť otcovia poberať najviac 14 kalendárnych dní v období šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu do skončenia otcovskej dovolenky a to bez ohľadu na to, či súbežne poberá matka materské alebo rodičovský príspevok. V prípade, ak sú dieťa alebo matka s dieťaťom v tomto období hospitalizovaní, toto obdobie sa predlžuje o obdobie hospitalizácie. „Novela tým sleduje zabezpečenie podmienok pre vytvorenie puta medzi otcom a dieťaťom v ranom veku detí a rovnomernejšie rozdelenie opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a osobami s opatrovateľskými povinnosťami,“ konštatuje ministerstvo.

Podpora zosúladenia rodinného a pracovného života je v Zákonníku práce okrem iného vyjadrená aj právom zamestnanca požiadať o vhodnú úpravu pracovného času alebo kratší pracovný čas z dôvodu starostlivosti o dieťa. „Novela toto právo doplňuje o možnosť rodičov starajúcich sa o dieťa do určitého veku požiadať o prácu z domu na účel starostlivosti o dieťa, pričom zamestnávateľ sa žiadosťou musí zaoberať a prípadné zamietnutie musí zdôvodniť písomne,“ zdôrazňuje ministerstvo práce, sociálny vecí a rodiny. Medzi ďalšie novinky, ktoré prináša novela Zákonníka práce, patrí právo žiadať o stabilnejšiu formu práce, právo žiadať o prácu na neurčitý čas (ak zamestnanec má pracovnú zmluvu na určitú dobu) alebo na plný úväzok (ak zamestnanec má pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas).

 

Zmeny v Zákonníku práce od 1. novembra sledujú predvídateľné pracovné podmienky a zosúladenie pracovného a súkromného života. Zdroj: TASR/Michal Svítok

„Novelizácia taktiež upravuje maximálnu dĺžku skúšobnej doby pri zamestnancovi s pracovným pomerom na určitú dobu, ak ide o časovo kratšie pracovné pomery. Rovnako novela zlepšuje pravidlá pri oslovovaní zamestnancov odborovou organizáciou a informovaní o svojej činnosti na pracoviskách osobitne v kontexte pracovísk, kde sa pracuje z domu,“ dodáva rezort práce. Okrem výhod pre zamestnancov, novela zníži administratívnu záťaž pre zamestnávateľov, keďže po novom už nebude potrebné uzatvárať so zamestnancami dohodu o zrážke zo mzdy v prípadoch ako sú nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie, zavádza sa možnosť poskytovania informácií o pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania a odpovedí na žiadosti zamestnanca zamestnávateľom, ak zamestnávateľ musí odpovedať písomne, nielen v papierovej forme ale aj elektronicky.