Regióny Bratislava Zvolen Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

NEPRÍJEMNÁ SPRÁVA pre motoristov! Na Slovensku očakávame veľké množstvo saharského piesku

Výstraha pre motoristov. Na Slovensko sa blíži piesková búrka zo Sahary. Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Ako by nestačilo, že už niekoľko týždňov je veľká väčšina Slovenska pod prívalom peľu z kvitnúcich stromov, rastlín a zelene. Teraz sa musíme pripraviť na ďalšiu poriadnu dávku saharského piesku, ktorý už počas najbližšieho víkendu pokryje krajinu.

 

Ako informuje imeteo.sk do západnej Európy mieri prach pôvodom zo Sahary, ktorý sa počas piatku dostane aj do Čiech či Rakúska. V sobotu bude spolu so zrážkami padať aj na našom území. „Do našej oblasti opäť mieri prach zo Sahary. Veľké množstvo saharského prachu sa už aktuálne nachádza nad Španielskom a Francúzskom a bude postupovať smerom na severovýchod. V piatok bude saharský prach nad územie Nemecka, Česka a Rakúska a v sobotu sa bude nachádzať koncentrácia saharského prachu aj nad naším územím. Keďže v sobotu okolo poludnia dorazí na Slovensko studený front, ktorý so sebou prinesie prehánky či búrky, čiastočky saharského prachu v ovzduší nadviažu na kvapôčky vody a budú padať spolu so zrážkami,“ zdôrazňuje imeteo.sk.

 

Výstraha pre motoristov. Na Slovensko sa blíži piesková búrka zo Sahary. Zdroj: SHMÚ

V sobotu v popoludňajších hodinách tak môže spolu so zrážkami v priebehu 6 hodín spadnúť až 990 miligramov saharského prachu na meter štvorcový. Najviac saharského prachu spadne na severnom, strednom a východnom Slovensku, pričom na západe bude saharského prachu o niečo menej. K veľkej koncentrácii peľu v ovzduší sa tak pridá aj saharský prach a žltý povlak na oknách, parapetoch či balkónoch bude ešte znásobený, čo nepoteší mnoho gazdiniek. Vodiči áut sa v sobotu musia pripraviť na to, že okrem veľkého množstva peľu si na svojich autách nájdu aj saharský prach,“ informuje imeteo.sk.