Regióny Bratislava Pezinok Galanta Komárno Senec Top

NESKUTOČNÝ KOLAPS DOPRAVY. V Bratislave a okolí nejazdí takmer stovka osobných vlakov, situácia je extrémna

BRATISLAVA – Potom, ako spoločnosť Arriva pre nedostatok šoférov na viac ako dva mesiace totálne paralyzovala dopravu v Bratislave a okolí je tu niečo podobné a nepochopiteľné opäť, ale s vlakmi. Na západnom Slovensku totiž pre nedostatok rušňovodičov nejazdí takmer stovka osobných vlakov a to v smere z Bratislavy do Trnavy, Galanty, Komárna, Malaciek, Pezinka a späť.

 

Ten, kto sa chce vlakom dostať do práce, za rodinou, k lekárovi alebo do školy má jednoducho smolu. Ľudia musia ísť autobusom – ak ide, vytiahnuť auto z garáže, bicykel alebo požiadať suseda o pomoc. Po železničnej trati je to takmer nemožné, najmä ak bývate v Bratislave a okolí. Na západnom Slovensku musia totiž cestujúci do nedele 16. januára rátať s mimoriadnym obmedzením vo vlakovej doprave. Dôvodom je nedostatok rušňovodičov. Nevypravených budú desiatky spojení. Obmedzenia sa dotknú liniek Trnava – Bratislava – Kúty a späť, Pezinok – Bratislava – Malacky a späť, Bratislava – Komárno a späť a Bratislava – Senec – Nové Zámky/Galanta a späť. Obmedzenia sa budú týkať najmä osobných vlakov. Aby sme to rozmenili na drobné, tu je prehľad koľko vlakov a kde nebude jazdiť. Napríklad z Bratislavy Petržalky do Senca a späť sa NEDOSTANETE vôbec.

Trnava – Bratislava – Kúty a späť – 28 spojov

Pezinok – Bratislava – Malacky a späť – 10 spojov

Bratislava – Senec – Nové Zámky / Galanta a späť – 29 spojov

Bratislava – Komárno a späť – 11 spojov

 

Ako sardinky cestovali ľudia vlakom z Malaciek do Bratislavy pre výpadok spojov. ZDROJ: fb Sara Bilkovičová

“Potom ako má extrémne problémy autobusová doprava, mestská hromadná doprava v Bratislave nabehla na obmedzený prázdninový režim je výpadok osobnej vlakovej dopravy nepochopiteľný, neospravedlniteľný a nežiadúci. To si robia z ľudí dobrý deň? Koho to zaujíma, že nemajú rušňovodičov? To je ich problém, tak nech si ho láskavo interne vyriešia a nech nespôsobujú ľuďom nervy, stres a problémy,” napísal jeden z diskutujúcich na sociálnych sieťach k súčasnej situácii. Navyše ľudí podráždilo aj vyjadrenie Železníc, že ide o “príležitostné obmedzenia vlakov.” Pri výpadku 80 vlakových spojov je naozaj nemiestne až drzé hovoriť o “príležitostnom obmedzení vlakov”. Video, čo sa dialo v utorok ráno v Malackách na stanici je toho dôkazom.

 

Železničná spoločnosť Slovensko sa snažila situáciu zachrániť ospravedlnením, no to cestujúcich neupokojilo a neuspokojilo. „Železničná spoločnosť Slovensko sa za spôsobené nepríjemnosti a zníženie komfortu pri cestovaní cestujúcim ospravedlňuje,“ uviedol dopravca na svojom webe.  “Zrušené spoje, dopravná katastrofa, nedýchateľný priestor aj bez náhubkov, zaujímalo by ma, kto z Vás by takto cestoval. To sme dopadli, ako dobytok, ale my máme byť zodpovední, mám chuť opustiť túto krajinu zázrakov,” bola odpoveď ďalšej z cestujúcich na ospravedlnenie Železničnej spoločnosti Slovensko.

Podľa ich informácii je hlavným dôvodom výpadku vlakov v Oblastnej správe depa Bratislava nedostatok rušňovodičov, poruchy, nedostatok hnacích koľajových vozidiel alebo na PN je v Bratislave a okolí 20 rušňovodičov. Navyše nie je vôbec možné predpokladať, dokedy obmedzenia potrvajú. “Veríme, že aj v Bratislavskom samosprávnom kraji sa prevádzková situácia čoskoro stabilizuje a nebudeme musieť pristupovať k ďalšiemu odriekaniu vlakov,” uvádza Železničná spoločnosť Slovensko. O informácie sme preto požiadali aj hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáša Kováča, ale na naše otázky nereagoval. Po jeho vyjadreniach budeme článok aktualizovať.