Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Trenčín Trnava Žilina

NEUVERITEĽNÉ Vagabundi poriadne prestrelili! Podvod skúsili na policajtov

Podvodníci sa tentokrát poriadne prerátali, podvodný e-mail poslali priamo policajtom.
Podvodníci sa tentokrát poriadne prerátali, podvodný e-mail poslali priamo policajtom. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Internetom začínajú čím ďalej tým viac kolovať rôzne podvodné správy. Nielenže sa ľudí snažia odhovoriť od očkovania, mnohí podvodníci sa tiež snažia vylákať od ľudí peniaze. Tentokrát sa však poriadne prerátali. Podvodný e-mail prišiel priamo policajtom.

 

Muži zákona sa rozhodli založiť si facebookovú stránku, na ktorej zverejňujú rôzne nepravdivé a klamlivé informácie, ktorým by ľudia mohli naletieť. Stránka sa stala aktívnou najmä počas pandémie koronavírusu, kedy sa s hoaxami akoby roztrhlo vrece. Policajti všetko podrobne skúmajú a veci uvádzajú na pravú mieru.

Okrem toho tiež upozorňujú na podvodné stránky, ktoré sa tvária ako oficiálne stránky nejakej populárnej spoločnosti a pomocou nich sa snažia podvodníci od ľudí vymámiť osobné informácie a pripraviť ich tak o peniaze. Tentokrát to ale poriadne prehnali! Správa prišla priamo na policajný e-mail.

Podvodník sa od polície snažil dostať informácie od ich bankového účtu. “Naša skríningová služba VÚB Protect zaznamenala vo vašom účte neobvyklú aktivitu. Z dôvodu vašej ochrany bol váš účet dočasne deaktivovaný. Ak chcete povoliť svoj účet a znova získať prístup k svojim finančným prostriedkom, postupujte takto” písalo sa v texte správy.

Podvodníci ku klamlivému e-mailu pridali aj popis “Prihlásenie do Internet bankingu” spolu s preklikom, na ktorý vyzývali, aby policajti klikli. Na linku sa mal nachádzať údajne internet banking VÚB banky. Tam podľa inštrukcií mali vyplniť osobné údaje od účtu a odoslať ich. Práve po odoslaní týchto osobných informácií o ich konte, by sa podvodníci dostali do ich účtu.

Podvodníci poslali mail priamo policajtom.
Podvodníci poslali mail priamo policajtom. Zdroj: FB / Hoaxy a podvody – Polícia SR

Policajti podvodníka ihneď odhalili!

Muži zákona však podvodný e-mail okamžite rozoznali. “Je to zaujímavé, keď osobám bojujúcim proti online podvodníkom príde na ich pracovnú e-mailovú adresu čistý podvod. Mail sa tvári akoby ho poslala VÚB banka. Lenže ide o trik, kvôli ktorému by ste mohli prísť aj o tisíce eur,” informovali o tom na sociálnej sieti.

Okrem toho tiež ľudí upozornili, kedy ide o skutočný e-mail od vašej banky a kedy sa jedná určite o podvod. Podozrivé je už len to, že takáto správa prišla na ich pracovný e-mail a nešlo o súkromný e-mail konkrétneho policajta. Samotná banka má pritom pravdepodobne len súkromné schránky zákazníkov.

Okrem iného je podozrivá už samotná adresa, z ktorej správa prišla. Nenachádza sa v nej totižto ani len meno banky. Policajti tiež upozorňujú, že sa v správe nachádza nejaký preklik na stránku. Banky takéto prekliky bežne neposielajú. Podozrivé je tiež to, že v maily explicitne žiadajú o vyplnenie všetkých údajov. Ak sa vám však nepodarí ani podľa tohto odhaliť podvodníka zostáva vám už len samotný odkaz, na ktorý vás to presmeruje. Názov tejto stránky totižto nevyzerá, ako oficiálna stránka internet bankingu.