Regióny Bratislava Top

NEUVERITEĽNÝ PRÍBEH: Lekári poslali ročného chlapca domov! Potom mu z tela vybrali KILOVÝ NÁDOR

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Vystrašená matka sa rozhodla so svojím len ročným synčekom navštíviť lekára. Podľa nej sa mu totiž neprirodzene zväčšovalo brucho. Lekári ju však poslali domov, že nejde o nič vážne. Matka sa však nedala odbyť a navštívila odborníkov znova. Prišla šokujúca diagnóza! Jej syn bojoval o život. Podarilo sa ho zachrániť vďaka skúseným slovenským lekárom.

 

Matka jednoducho vie, keď sa s jej dieťaťom niečo deje. Svoje o tom vie aj mama len ročného chlapčeka, ktorá si všimla, že sa jej synovi neprirodzene zväčšuje bruško. ,,Narodil sa ako zdravé dieťa, ale pred dovŕšením jedného roka sa mu začalo zväčšovať bruško. Nepozdávalo sa nám to, lebo mal oveľa väčšie bruško ako deti v jeho veku. Zobrali sme ho preto na vyšetrenie,” poznamenala podľa Národného ústavu detských chorôb. Ako ďalej dodala, lekári ju najprv poslali domov. “Povedali nám, že to nie je nič vážne,” uviedla matka.

Ona však verila svojim inštinktom a rozhodla sa naliehať na lekárov. “Práve sme sa chystali na dovolenku a mali sme obavy, aby sa niečo nezanedbalo. Opäť sme ho zobrali k lekárke a vyžiadali si aj sonografické vyšetrenie.“  Po ďalšom vyšetrení sa však ukázalo, že ide o vážnu diagnózu a lekári začali okamžite konať. Chlapca urýchlene previezli do Bratislavy na Kliniku detskej hematológie a onkológie LF UK a Národného ústavu detských chorôb.

“Kontaktovala nás pani prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) LF UK a NÚDCH, prof. Alexandra Kolenová, PhD., že majú dieťatko s obojstranným tumorom, ktoré už respiračne zlyháva,“ poznamenal Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a zároveň operujúci lekár. Dieťatku totiž obojstranný veľký nádor tlačil nie len na bránicu, ale aj na pľúca. Chlapček tak začínal mať veľké problémy s dýchaním.

Lekári chlapca po vyšetreniach okamžite operovali. “Rozhodli sme sa pre urgentnú operáciu. Jeden tumor s hmotnosťou 1,3 kg a minimálnym množstvom obličkového tkaniva, sme museli vybrať aj s obličkovým tkanivom,” dodal Peter Bartoň. Po tejto úspešnej operácii, ktorú viedli slovenskí lekári, musel chlapec podstúpiť chemoterapiu, aby sa lekárom podarilo zmenšiť druhý nádor. Nad zákernou chorobou tak ešte ani zďaleka nevyhral a o rok ho čakala ďalšia vážna operácia.

Pre lekárov to bola výzva!

Ďalšia operácia, ktorá chlapčeka čakala bola skutočne náročná a slovenskí lekári sa tak museli poradiť aj so zahraničnými odborníkmi. Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie pre Národný ústav detských chorôb poznamenala, že „obojstranné nádory obličiek v detskom veku sú mimoriadne vzácne, pacienti sú liečení podľa medzinárodných štandardných postupov. V prípade nášho pacienta štandardná liečba zlyhávala, jeden z nádorov v úvode vôbec nereagoval na chemoterapiu a druhý nádor si vyžadoval špeciálny prístup. Po konzultáciách ďalšieho postupu so zahraničnými špecialistami v Holandsku a USA bolo nutné podstúpiť vysoko náročné a rizikové operácie.”

Vzhľadom na náročnosť celej operácie, dlho zvažovali, kde sa vôbec zákrok vykoná. Rodičia malého chlapčeka však v tom mali jasno a svoje dieťatko zverili do rúk slovenských odborníkov. ,,Napokon sme sa rozhodli chlapčeka operovať na našom pracovisku, čo si želali aj samotní rodičia. Aj na druhej obličke bol veľký nádor s malým percentom obličkového tkaniva, ktoré bolo nutné ponechať, aby oblička fungovala. Urobili sme parciálnu nefrektómiu, pri ktorej sme odstránili len nádor a zvyšnú časť obličkového tkaniva sa nám podarilo zachrániť a zachovať. Po úspešnej operácii má dieťatko všetky obličkové parametre v poriadku a funguje bez ťažkostí,“ poznamenal pre Národný ústav detských chorôb Peter Bartoň.

Operácia malého chlapca bola pre lekárov skutočnou chirurgickou výzvou. Po odstránení tumoru totiž museli urobiť neobvykle komplikovanú rekonštrukciu zvyšku obličky. Našťastie, celá operácia prebehla úspešne a chlapcovi orgán funguje tak, ako má. Rodičia sú bratislavským lekárom skutočne vďační za záchranu ich malého bojovníka.