Regióny Bratislava Top

Neviete čo robiť cez víkend? V Bratislave vás čaká unikátna a jedinečná plavba: Na starej rímskej lodi

Vychutnajte si v Bratislave dobrodružnú cestu modernej repliky rímskej lode typu Lusoria zo 4. storočia. ZDROJ: visitbratislava.com

BRATISLAVA – Navštívte počas víkendu Bratislavu a zažite Rimanov na plno! Replika rímskej lode typu Lusoria zo 4. storočia s názvom Danuvina Alacris (Živý Dunaj) pripláva v piatok 5.augusta  medzi 15:00 a 16:00 k Hradu Devín odkiaľ sa plavidlo plavidlo presunie do Karloveskej zátoky.

 

Ako informuje visibratislava.com nielen Bratislavčania majú možnosť vychutnať si dobrodružnú cestu modernej repliky rímskej lode, ktorá sa kedysi plavila po neskrotnej rieke Dunaj a strážila hranicu medzi Rímskou ríšou a necivilizovanou pustatinou, tzv. „Barbaricum“. „Po dvoch rokoch stavby sa verná kópia antickej lode v polovici júla vydala na svoju premiérovú plavbu po Dunaji a teraz ju uvidíte aj v Bratislave. Privítajte ju na Devíne, alebo si ju pozrite zblízka v Karloveskom ramene či pri Danubiane,“ dodáva visibratislava.com. Autentická replika rímskej lode Danuvina Alacris, ktorú postavili iba z dobových materiálov podľa rímskych technologických postupov sa s posádkou oblečenou v historických kostýmoch bude od júla do novembra plaviť po Dunaji z Nemecka až do Rumunska. Vyvrcholí tak medzinárodný projekt Living Danube Limes. Loď s 30-člennou posádkou sa začala plaviť z nemeckého Ingolstadtu 15. júla. Do Bratislavy autentická replika rímskej veslice typu „lusoria“, ktorá dostala meno Danuvina Alacris, doplávala 5. augusta a ostáva v nej kotviť dve noci.

 

Vychutnajte si v Bratislave dobrodružnú cestu modernej repliky rímskej lode typu Lusoria zo 4. storočia. ZDROJ: visitbratislava.com

Program na bratislavskom úseku pripravuje Mestský ústav ochrany pamiatok za finančnej podpory Bratislava Tourist Board. „Okrem Bratislavy si repliku rímskej lode môžete na Slovensku pozrieť aj v Gabčíkove či v Iži pri Komárne. Veslicu však uvidíte v ďalších siedmych krajinách. Denne prekoná približne 40-kilometrovú vzdialenosť, jej trasa vedie okolo mnohých historických pamiatok a na počesť jej plavby sa pozdĺž rieky konajú početné sprievodné podujatia. Posádka sa obmieňa každé dva týždne, “zdôraznili organizátori. Jedinečný výhľad na blížiacu sa Danuvinu Alacris sa naskytol 5. augusta z hradu Devín. Po návšteve Devína poplávala loď v sprievode kajakárov z bratislavských lodeníc dole Dunajom do Karloveského ramena, kde na noc zakotvila.

Hlavný program bol plánovaný však práve na dnes, teda 6. augusta v Karloveskej zátoke, kde je loď v poobedňajších hodinách prvýkrát v Bratislave prístupná verejnosti. Popoludní loď v sprievode kajakov vypláva do Čunova k Múzeu umenia Danubiana, postaveného vo forme rímskej galéry. Tu ostane kotviť počas noci. Posledný deň svojho pobytu v Bratislave, 7. augusta, navštívi posádka lode Antickú Gerulatu. „Kvôli uzavretiu hrádze v Čunove veslicu na Dunaj prevezú, budete teda môcť sledovať ako loď 8. augusta nakladajú na nákladné auto. Na vodu ju opäť spustia až za Gabčíkovom, cez ktoré sa veslica plaviť nemôže,“ konštatuje visitbratislava.com. Plavidlo typu Lusoria bolo dlhé približne 17 až 21 metrov, jeho maximálna šírka bola 2,5 metra a výška približne 90 cm. Kvôli obmedzenému priestoru posádku lode tvorili samotní vojaci. Mohlo v nej byť 27 až 35 mužov, z toho 24 až 32 veslárov, 2 muži obsluhujúci loď a plachtu a jeden kormidelník, ktorý bol pravdepodobne tiež veliteľom lode.