Regióny Bratislava

Nezávislá kultúra a umenie na území Bratislavského kraja dostanú finančnú podporu 300-tisíc eur

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Na podporu nezávislej kultúry a umenia na území Bratislavského kraja poputuje 300.000 eur. Finančnú podporu získa 111 projektov pôvodne posudzovaných v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS), ktorá však bola na tento rok v dôsledku pandémie nového koronavírusu pozastavená. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda BSK Juraj Droba.

 

Finančnú podporu vo výške 150.000 eur vyčlenil kraj z časti individuálnych dotácií predsedu BSK, čo je obdoba rezervy premiéra. Polovicu projektov v rámci BRDS podporí sumou 150.000 eur Nadácia Tatra banky. “Bola odborná hodnotiaca komisia, ktorá projekty zhodnotila a vybrala 111 z nich. Odfiltrovať sme museli len tie, ktoré sa pre koronavírus od januára doteraz konať nemohli,” skonštatoval Droba.

Medzi podporenými projektmi sú zastúpené občianske združenia, asociácie, neziskové organizácie, nadácie a podnikatelia v rôznych umeleckých žánroch, ako sú divadlo a tanec, literatúra, audiovizuálne a vizuálne umenie, hudba, tradičná kultúra a folklorizmus či medziodborové umelecké aktivity. Tie finančnú podporu vítajú. “Kultúrne povedomie, v ktorom žijeme, je ešte stále niekde na začiatku. Stále nerozumieme úplne presne, čo vlastne kultúra v spoločnosti robí, aký má umenie v konečnom dôsledku dosah na náš každodenný život, aký je celospoločenský život na ekonomiku, na správanie ľudí medzi sebou, na logické myslenie aj vzdelávanie detí,” poznamenal Jozef Lupták, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie, na margo diskusie o podpore kultúry.

Bratislavský kraj chce v Bratislavskej regionálnej dotačnej schéme pokračovať, ak to situácia dovolí, opäť v roku 2021. Vedenie kraja túto schému považuje za vlajkovú loď podpory pre drobných organizátorov kultúrnych, športových či environmentálnych podujatí na území bratislavských mestských častí či miest a obcí na území kraja.