Pezinok Malacky Senec Regióny Bratislava Top

Nezmyselné ŠIKANOVANIE: Chcete cestovať ZADARMO v MHD? Vybavte si TENTO špeciálny doklad

Seniori pi cestovaní v MHD v Bratislave potrebujú okrem občianskeho preukazu aj SeniorPas. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Byť dôchodcom alebo seniorom môže mať aj určité výhody a to najmä pri cestovaní. V bratislavskej hromadnej doprave môžu starší ľudia nad 70 rokov cestovať zadarmo, tí nad 62 rokov majú takisto určité výhody. Ale je tam jedna dôležitá, no pre mnohých seniorov málo známa a nepochopiteľná podmienka.

 

Je to bizarná situácia. Môžete mať aj sto rokov, môžete mať pri sebe aj za vrece dokladov, ktoré to potvrdia, ale v bratislavskej MHD vám to pri kontrole cestovných dokladov nebude nič platné. Zadarmo cestovať električkou, autobusom alebo trolejbusom jednoducho nemôžete. Na to aby mohli seniori nad 70 rokov cestovať v MHD zadarmo potrebujú totiž SeniorPas. O tom, že to nie je výmysel svedčí aj príbeh 82-ročnej dôchodkyne z bratislavského Ružinova, ktorú kontroloval revízor v električke. Nestačilo mu, keď sa preukázala občianskym preukazom s dátumom svojho narodenia, pýtal si od nej SeniorPas, ktorý však nemala. Pre Bratislavské noviny sa celá šokovaná vyjadrila poriadne nahnevaná.

Vzhľadom na svoj vek mám MHD zadarmo  a viem, že potrebujem aj SeniorPas. Lenže platnosť toho môjho sa už  skončila a nový som si pre zdravotné problémy ešte nestihla vybaviť. Prečo sa však nestačí preukázať pri kontrole iba občianskym preukazom, kde mám uvedený dátum narodenia? Napokon, aj pri vybavovaní SeniorPasu v minulosti si odo mňa vypýtali iba občiansky preukaz… Akurát musím s mojimi boľavými nohami merať cestu do predajne dopravného podniku z jedného konca mesta na druhý,“ povedala pani Vierka. Zbytočný chaos alebo iba pedantné dodržiavanie zákona prepravných podmienok Bratislavskej integrovanej dopravy? Podľa hovorkyne Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja Evy Vozárovej je dopravca povinný s cestujúcim uzatvoriť prepravnú zmluvu, pričom potvrdením o uzavretí tejto zmluvy je vydaný cestovný lístok alebo zaevidovanie v elektronickom systéme.

 

Seniori pi cestovaní v MHD v Bratislave potrebujú okrem občianskeho preukazu aj SeniorPas. Zdroj: Peter Korček

V zmysle Prepravného poriadku Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja si môže senior nad 70 rokov vybaviť SeniorPas. Je to druh ročného (resp. 365-dňového) predplatného cestovného lístka (električenky), ktorý sa seniorom nad 70-rokov poskytuje v hodnote 0,00 eur. Ako aj iné platné cestovné lístky (električenky) sa zapisuje buď do čipu karty alebo je možné vybaviť si ho v aplikácii Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja,“ povedala Vozárová.