Regióny Bratislava Top

Nočná mora všetkých rodičov. Za skokom dievčiny z UFA môže byť aj nebezpečná hra

Dievča vyskočilo z vyhliadky UFA minulý týždeň v stredu. FOTO TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Nečakaný zvrat v prípade mladej študentky, ktorá skočila z reštaurácie UFO. Zdá sa, že za jej činom mohla byť známa samovražedná hra. Úlohy, ktoré mladí dostávajú, sa postupne stupňujú, pričom poslednou má byť skončenie so životom. 17-ročná dievčina mala podľa informácií Glob.sk zanechať aj list na rozlúčku. Psychologička nabáda rodičov, aby viac vnímali svoje deti.

 

Prípad mladej 17-ročnej študentky, ktorá minulý týždeň vypadla z vyhliadky Mosta SNP, otriasla spoločnosťou. Dievčina pád z výšky desiatok metrov akoby zázrakom prežila a jej stav sa pomaly lepší. Záchranári ju v osudný deň previezli v kritickom stave do Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), kde ju uviedli do umelého spánku. Glob.sk koncom minulého týždňa informoval, že stav študentky je stabilizovaný, stále však bola v umelom spánku. Z neho sa počas víkendu prebrala a je tak pri vedomí. Podľa informácií Glob.sk nemohli lekári, ani zdravotný personál uveriť tomu, že pád z takej výšky dievča prežilo. Jej dopad na zem stlmilo auto zaparkované pod Mostom, na ktorom sa vplyvom nárazu preliačil kufor a rozbilo zadné sklo. To jej zrejme zachránilo život. 

Internetom a sociálnymi sieťami sa včera šírili informácie, že dievča neprežilo, na čo následne NÚDCH vydal stanovisko so súhlasom otca maloletej. “Zdravotný stav pacientky je stabilizovaný, je pri vedomí a komunikuje. Prosíme o trpezlivosť a rešpektovanie mimoriadne náročnej situácie rodiny a rovnako lekárov a ostatného personálu kliniky, aby mohli nerušene vykonávať svoju prácu. Robia všetko preto, aby pacientke pomohli. V prípade zásadnej zmeny zdravotného stavu budeme verejnosť informovať. Rodina pacientky zároveň úprimne  ďakuje lekárom a sestrám Národného ústavu detských chorôb a všetkým, ktorí sa na záchrane mladého života podieľali a podieľajú za profesionálny a empatický prístup,” uviedla hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Dievčina pád z výšky desiatok metrov akoby zázrakom prežila. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

 Samovražedná hra

Podľa informácií Glob.sk sa pri vyšetrovaní dôvodu, prečo sa rozhodlo mladé dievča skočiť z takmer 100-metrovej vyhliadky, má pracovať s viacerými teóriami. Jednou z nich má byť aj to, že mladá žena sa rozhodla ukončiť svoj život kvôli mediálne známej hre. Tá sa šíri na sociálnych sieťach, pričom jej oficiálny názov je Modrá veľryba. Údajne mala rodina nájsť od 17-ročnej tínedžerky aj list na rozlúčku.

Samotná hra je nočnou morou každého rodiča. Hra sa začne zdieľaním hashtagov “som pripravený”, či “modrá veľryba”. Následne dieťaťu pošle anonymný mentor mail s pokynmi na prvú úlohu, ktorej splnenie musí zaznamenať. Postupne sa každá úloha stupňuje na náročnosti, dieťa sa poškodzuje, najčastejšie sú rezné rany, pozeranie strašidelných hororov, či státie na okraji strechy vysokej budovy. Poslednou úlohou hry má byť samovražda. V prípade, ak odmietnu niektorú z úloh splniť, zo strany “mentora” prichádza k vyhrážkam, či zastrašovaniu. Ak sa dieťaťu podarí splniť všetky úlohy až na poslednú, na sociálnu sieť má pridať fotku modrej veľryby s nápisom “koniec”. Hru vymysleli v Rusku.

Na Slovensku sa už objavili prípady, kedy chceli mladí skúsiť túto hru. K svojim úmyslom sa priznali napríklad Linke detskej pomoci.

Za rozhodnutím dievčaťa skočiť môže byť aj samovražedná hra Modrá veľryba. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Všímavosť

Podľa psychologičky Zuzana Millerovej môže mať dieťa viacero “motivácií”, prečo s hrou začať. Podľa jej slov jednou z nich môže byť aj zvedavosť, pričom už potom z nej nevedia vyjsť von. “Niekedy môžu v danej hre nájsť svoju hodnotu, že sa chcú niekam zaradiť. Alebo že sa dokážu prekonať v niečom, v čom ostatní nie. Väčšinou ide o to, že sa istá časť ich osobnosti necíti spokojne, niečo im chýba. Môže to byť porozumenie od okolia, alebo sebaprijatie. Prípadne sa dostali do krízy, s ktorou si nevedia rady, a takýmto spôsobom si to kompenzujú,” uvádza psychologička. 

Dodala, že pre rodičov môže byť spozorovanie iného správania pri deťoch-tínedžeroch veľmi problematické. Zmenu správania si podľa jej slov všimne iba naozaj všímavý rodič, keďže deti sa v tomto veku zvyknú čoraz viac odpútavať od rodičov. “Iba vnímavý rodič, ktorý má so svojim dieťaťom vybudovaný pevný vzťah, dokáže vycítiť, že niečo v jeho správaní nie je košér. Problém je, ak takéto veci robí dieťa, ktoré nemá až tak vnímavých rodičov.” V prípade, ak rodič zistí, že sa dieťa sebapoškodzuje, prípadne hrá hru, ktorej záverom je samovražda, by mal takému niečomu v prvom rade zabrániť. Rovnako by mal rodič ošetriť svoje dieťa, najmä čo sa týka psychickej stránky.

Rodičia, ak na sociálnej sieti svojho dieťaťa uvidíte tento obrázok, buďte obozretní. Zdroj: archív

Potrebné bezpečie domov

Podľa Millerovej je totiž hra postavená na vydieraní, z čoho pramení strach. “Čiže to dieťa ma obrovský strach. Niekedy je náročné takéto problémy odhaliť, pretože sa dané dieťa bojí, nikto sa totiž o tom, že hrá hru, nemôže dozvedieť, a robí všetko pre to, aby to tak ostalo,” vysvetlila. Rodič by mal takémuto dieťaťu zabezpečiť bezpečie domova, aby sa nebálo, a aby sa od strachu a následkov hry vedelo odpútať. “To bude potrebovať množstvo porozumenia. Môže sa stať, že dieťa z ničoho nič upadne do veľkej paniky, či obrovského psychického stresu. Môže mať aj krátkodobé netypické správanie. A toto treba ustáť,” odporučila. Ak spomínané veci totiž rodič dieťatu nedá, tak sa ľahko môže stať, že do kolobehu hry spadne opäť. 

Psychologička konštatuje, že sa takéto prípady stávajú skôr u detí, ktoré nemajú vytvorené stabilné rodinné prostredie a mávajú problémy v škole. “Do istej miery treba aj kontrolovať stránky, na ktoré ide. Nedá sa mať všetko pod kontrolou, najlepšou prevenciou pred takýmito situáciami je vnímavosť rodiča. Ak sa rodičovi niečo nezdá, mal by sa o tom s dieťaťom porozprávať, pýtať sa na to. Sebapoškodzovanie sa vyskutuje častejšie u detí, ktoré je tajnostkárske, ktoré sa schováva. Väčšia ochrana, ako vnímavosť, zrejme ani neexistuje,” uzavrela.