Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava

NOVÉ PRAVIDLÁ pravidlá pre divadlá nemajú zmysel. Hrať pre 50 divákov je ekonomicky nerentabilné

Pri 50-tich divákoch nemá zmysel hrať veľké inscenácie v divadlách. Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo chce pri plánovaní programu predstavení počkať na vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá má premietnuť piatkové oznámenie Ministerstva kultúry o uvoľnení pre kultúrne podujatia. Slovenské národné divadlo o tom informuje na sociálnej sieti.

 

Divadlo zároveň upozorňuje, že pri avizovanom limite návštevníkov do 50 osôb v hľadisku nie je efektívne a ekonomicky rentabilné uvádzať veľké typy inscenácií, v ktorých počty umelcov na javisku a technický personál niekoľkonásobne prevyšujú povolený počet divákov. “Za zmysluplných a akceptovateľných okolností máme pripravených niekoľko variantov okamžitého spustenia prevádzky a privítania divákov v sálach, lebo to je zmyslom našej tvorby, našej existencie. V tejto chvíli sme presvedčení o tom, že je zodpovedné počkať na vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva,” uvádza Slovenské národné divadlo. Divadlo pripomenulo, že napriek zatvoreniu divadiel v dôsledku pandemických obmedzení jednotlivé umelecké zložky Slovenského národného divadla skúšali a streamovali inscenácie. Zároveň oznámilo, že podľa možností, ktoré vyplývajú z informácie Ministerstva kultúry, ponúkne činohra v nasledujúcom týždni tri predstavenie v menších auditóriách.

 

Pri 50-tich divákoch nemá zmysel hrať veľké inscenácie v divadlách. Zdroj: Zoznam.sk

V utorok 11. januára v Modrom salóne hru Ľubomíra Feldeka Nepolepšený svätec o osude katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho, v sobotu 15. januára v Štúdiu komédiu fínskeho dramatika Miku Myllyaha Chaos a v piatok 14. januára uvedú Novoročný koncert Operného štúdia Slovenského národného divadla. Distribúcia vstupeniek za začne od pondelka (10. 1.). Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v piatok počas rokovania vlády oznámila rozhodnutie o tom, že od pondelka sa otvárajú kultúrne podujatia v režime OP pre maximálny počet 50 návštevníkov. Milanová to prezentovala ako posun, ktorý je výsledkom dlhých politických rokovaní i konzultácií s odborníkmi. Predstavitelia kultúrnej a umeleckej obce, ktorí Milanovú vyzvali prostredníctvom iniciatívy Otvorme kultúru na umožnenie obnoviť prevádzky divadiel, kín či koncertných sál, sú s výsledkom ministerkinho rokovania nespokojní.