Nové radary na letisku v Kuchyni. Ministerstvo obrany za ne zaplatilo viac ako 6 miliónov eur

BRATISLAVA/KUCHYŇA – Vojenské letisko Kuchyňa ako prvé na Slovensku využíva nové letiskové rádiolokátory. Technika, za ktorú Ministerstvo obrany SR zaplatilo vyše 6,4 milióna eur, nahradila poruchové radary, ktorých životnosť sa skončila v roku 2015 a ich modernizácia by dosiahla cenu nového radaru. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
      

 

„Nákupom požadovaných letiskových rádiolokátorov budú udržané spôsobilosti pre zaistenie bezpečnej vojenskej a civilnej letovej prevádzky, leteckého výcviku, pohotovostného systému Vzdušných síl Ozbrojených síl SR a pohotovostného systému Aliancie NATINAMDS,“ ocenil veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Róbert Tóth.

Súpravy nových rádiolokátorov budú postupne dodané a využívané na všetkých vojenských letiskách. Okrem Kuchyne teda aj v Sliači (2022) a Prešove (2023).

Úlohou rádiolokátorov je zaistiť bezpečné a spoľahlivé riadenia letovej prevádzky na vojenských letiskách a poskytovanie leteckých navigačných služieb v zmysle civilných predpisov a v súlade s normami NATO. Okrem toho prispievajú do systému tvorby komplexného obrazu o vzdušnej situácii.

Rámcovú dohodu na nákup letiskových rádiolokátorov uzatvoril rezort na základe verejného obstarávania ešte koncom roka 2020 s finančným limitom vyše 23 miliónov eur s DPH. Jej súčasťou sú dodávky troch systémov letiskových radarov, príslušných stavebných prác a ďalších súvisiacich služieb. Vlani stihol rezort uzavrieť kúpnu zmluvu na dodanie radarov na letisko Kuchyňa v hodnote 6,4 milióna eur a Sliač v sume 6,6 milióna eur.

Viac o téme: Kuchyňa, letisko, Ministerstvo obrany, radary

Súvisiace články