Regióny Bratislava Top

ZÁSADNÝ ZVRAT: Belgičania tvrdia, že Slovák si smrť na letisku spôsobil sám

Belgicko
Belgickí znalci tvrdia, že Chovanec si smrteľné zranenia spôsobil sám. Zdroj: internet

SLOVENSKO/BELGICKO – Kauza smrti Jozefa Chovanca sa dostala na titulky belgických, slovenských, ale aj európskych médií po tom, ako v auguste 2018 bola zverejnená videonahrávka, ktorá zachytila neetické a neprimerané správanie letiskovej polície v cele predbežného zadržania. Pri násilnom zákroku voči Slovákovi jedna policajtka hajlovala. Najnovšie informácie hovoria o tom, že smrteľné zranenia – údery hlavou do steny si mal Chovanec spôsobiť sám, zástavu srdca zapríčinila injekcia od záchranárov. Tvrdí to portál RTL.be, ktorý sa odvoláva na záverečnú správu lekárov. Advokáti Chovancovej rodiny sú správou pobúrení a žiadajú únik informácií prešetriť.

38-ročný Jozef Chovanec zomrel v roku 2018 po neprimeranom zásahu polície na belgickom letisku v Charleroi. Keď si Slovák zranil hlavu, ho belgickí policajti držali a kľačali na ňom ešte viac ako štvrť hodinu. Pol roka od rekonštrukcie samotného prípadu sa objavili informácie, že za zástavou jeho srdca mohlo byť podanie neuroleptík, liekov na psychiku a že smrteľné zranenia boli spôsobené 60 ranami hlavy do steny. Napísal to portál RTL.be. Podľa dokumentu, do ktorého mala redakcia možnosť nahliadnuť, sa zadržaný slovenský občan sám smrteľne zranil opakovanými nárazmi hlavy o steny cely predbežného zadržania, v ktorej strávil päť hodín. Jozef Chovanec zomrel tri dni po zásahu belgickej polície a podaní injekcie v cele policajnej stanice na letisku v Charleroi. Reportéri tvnoviny.sk sa telefonicky spojili s právnikom Chovancovej rodiny.

Pozostalí v žiadnom prípade nesúhlasia so záverom, že by si Chovanec spôsobil smrteľné zranenia sám. “Je to druhýkrát čo sme konfrontovaní so správami, ktoré sú nepravdivé. RTL médium informovalo, že ide o finálny dokument. Musím povedať, že ide o návrh znalcov vybraných súdom,” povedal advokát pozostalých Lenner Dierickx v reportáži tv JOJ. Súčasťou vyšetrovania prípadu sú aj súdni znalci zo Slovenska, ktorí boli aj na samotnej rekonštrukcii prípadu. Podľa ministerstva spravodlivosti uniknuté správy obsahujú chybné tvrdenia. “Znamená to, že naši belgickí a slovenskí odborníci budú mať možnosť prípad pripomienkovať. Naši experti majú úplne iný pohľad a inú analýzu,” uviedol Dierickx pre tvnoviny.sk.

Belgicko
Belgickí znalci tvrdia, že Chovanec si smrteľné zranenia spôsobil sám. Zdroj: internet

​”Uvedené vyšetrovanie nie je ukončené, preto zverejňovanie akýchkoľvek informácii z prípadu považujeme za neprípustné,” povedal k prípadu hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Vyšetrovanie má pod dozorom Generálny prokurátor Ignacio de la Serna a to ani po štyroch rokoch nie je ukončené. “Zatiaľ nie sú žiadne výsledky vyšetrovania. Rozumiem, že je ťažké to vyšetriť, pretože máme slobodu tlače a tlač nie je povinná vyzradiť svoje informácie. Je len obmedzený počet ľudí, ktorí majú prístup k informáciám,” dodal Dierickx pre portál.

Prípad ešte skomplikovala skutočnosť, že zodpovedné úrady premeškali príležitosť na jeho vážne a dôkladné vyšetrenie ihneď po sťažnostiach o ublížení na zdraví, ktoré podali manželka a brat zosnulého Slováka. Letisková polícia z mesta Gosselies tieto informácie neposlala vyšším, nadriadeným orgánom, dokonca ani po tom, ako o smrti Slováka informovali médiá a o vysvetlenie prípadu žiadal slovenský veľvyslanec. Naopak, vedenie letiskovej polície sa snažilo chrániť svojich členov a neinformovalo podrobne nadriadené orgány o celom prípade.

Po smrti Jozefa Chovanca boli disciplinárne potrestaní viacerí policajní funkcionári. O riadne prešetrenie žiadala aj samotná belgická vláda a do prípadu sa zapojili aj slovenskí europoslanci. Slovenský občan sa dostal do cely potom, ako bol vyvedený z lietadla, lebo sa nevedel preukázať platným cestovným dokladom a vykazoval znaky agresívneho správania.