Regióny Bratislava

Novinka pre deti a seniorov nad 65 rokov. Budú mať občianske preukazy bez fotografie

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra začalo vydávať občianske preukazy bez fotografie občanom, ktorí nedisponujú dokladom s elektronickým čipom. Slovenská pošta ich v týchto dňoch doručuje seniorom nad 65 rokov a deťom do 15 rokov. 

 

“Občiansky preukaz bez podoby tváre začne v blízkej budúcnosti slúžiť ako autentifikačný prostriedok na prístup k záznamom elektronickej zdravotnej knižky občana (eZdravie) v ambulancii lekára či v lekárni,” informuje polícia na svojej stránke. Občiansky preukaz bez fotografie ale nie je možné používať ako cestovný doklad, aj keď je vizuálne identický so štandardným občianskym preukazom, avšak neobsahuje všetky identifikačné údaje osoby (fotografiu a podpis držiteľa). “Podľa zákona o občianskych preukazoch sa občiansky preukaz bez podoby tváre automaticky sa vydáva pri narodení občana, pri udelení štátneho občianstva SR osobe do 15 rokov a pri prihlásení občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,” dodáva polícia.

Na jeho platnosť nebude mať vplyv ani vydanie občianskeho preukazu dieťaťu na účely cestovania: maloletý môže byť držiteľom oboch dokladov. Pre osoby staršie ako 65 rokov občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný s platnosťou tiež na 15 rokov. Ak však občan starší ako 65 rokov požiada o vydanie štandardného občianskeho preukazu s čipom, doklad bez podoby tváre odovzdá pri jeho prevzatí.