PEZINOK – Vyšetrovanie ďalších členov gangu takáčovci do značnej miery komplikovalo aj ich prepojenie na policajné zložky. V pondelok o tom informoval dozorový prokurátor Michal Šúrek. Obžaloba bola podaná na celkovo 16 osôb pre 24 skutkov.
„Či už v tomto konaní prostredníctvom svedeckých výpovedí, alebo v ďalších paralelných konaniach máme zdokumentované, ako dochádzalo k prezrádzaniu nasadenia informačno-technických prostriedkov, ktorými boli členovia alebo osoby pracujúce v prospech zločineckej skupiny monitorované,“ uviedol dozorový prokurátor s tým, že dochádzalo aj k prezrádzaniu policajných akcií. Spresnil, že trestné činy, pre ktoré podal obžalobu sa stali v rokoch 2004 až 2019. Sú medzi nimi trestné činy výpalníctva, ale aj poškodzovania cudzej veci. Takáčovci podľa prokurátora napríklad podpálili rodinný dom. „A, samozrejme, trestné činy vydierania, kde sa dostávame tiež k pokutám alebo neskoršiemu zastrašovaniu osôb, ktoré buď boli členmi skupiny a zvažovali spoluprácu s príslušnými orgánmi, alebo prichádzalo k zastrašovaniu poškodených či svedkov,“ zdôraznil Šúrek. Doplnil, že jednotlivý členovia gangu krivo vypovedali a vytvárali si tým falošné alibi.
Obžalobu, ktorú minulý týždeň podal prokurátor na 16 osôb v trestnej veci bratislavskej zločineckej skupiny takáčovci, vzal z procesných dôvodov špeciálny prokurátor Daniel Lipšic späť a opätovne ju podal v pondelok. „Vznikla trochu unikátna procesná situácia súbehu na jednej strane návrhov na predĺženie väzby a na druhej strane podanej obžaloby. Bolo správne, že dozorujúci prokurátor obžalobu podal, aby sa nepredlžovalo väzobné stíhanie v prípravnom konaní. Vznikla procesná situácia, ktorá zatiaľ nebola v súdnej praxi riešená a ani ustálená,“ doplnil Lipšic. Dozorový prokurátor Šúrek dodal, že dokazovanie bolo rozsiahle a svedkov je niekoľko desiatok. „Dúfam a verím, že obžaloba bude prijatá a môžeme očakávať aj dlhotrvajúce súdne pojednávanie,“ zdôraznil s tým, že v tejto veci sú okrem podanej obžaloby rozbehnuté ďalšie trestné konania.
V rámci akcie NAKA pod krycím názvom Apač koncom októbra 2019 zadržali pôvodne až 19 členov takáčovcov. Trinásti obvinení skončili vo väzbe pre rôznu násilnú trestnú činnosť. Táto zločinecká skupina pôsobila najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Popri skupinách takzvaných sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu z bratislavských skupín.