Regióny Bratislava Top

Obete SEXUÁLNEHO ZNEUŽÍVANIA predstaviteľmi CIRKVI sa chcú stretnúť s pápežom!

Zdroj: hnutie Ethos

BRATISLAVA – Príchod pápeža Františka na Slovensko bude sprevádzaný okrem oslavných ceremónií aj protestom. Demonštranti sa mu rozhodli ukázať aj temnú stránku slovenskej cirkvi. Chcú upozorniť na tému sexuálneho zneužívania predstaviteľmi cirkvi a odluky cirkvi od štátu. 

 

Protest sa uskutoční 12. septembra o 15:00 na Námestí SNP, čo je zároveň čas a dátum príchodu pápeža na Slovensko z jeho návštevy Budapešti. Pápež František strávi tri a pol dňa na Slovensku a v krajine zostane do 15. septembra.

“Nejde o protesty proti návšteve pápeža ani proti pápežovi samotnému,” povedal Metod Rybár, spoluorganizátor protestov z občianskeho združenia Ethos.

Jan Rozek, ktorý je zástupcom obetí sexuálneho zneužívania predstaviteľmi cirkvi a zároveň členom organizácie Pro čistou cirkev, hovorí, že s takým prístupom cirkvi, aký je na Slovensku, sa ešte nikde nestretol.

“Nie len Konferencia biskupov Slovenska, ale i nuncius nám sľúbil odpoveď. Bohužiaľ, taktika premlčať všetko, čo je pre nich ťažké, je stará, ako cirkev sama. Nuncius dokonca ani neodpovedal, či vykonal svoju povinnosť a odoslal list od obetí sexuálneho zneužívania pápežovi Františkovi. S takouto zjavnou aroganciou sme sa v inej zemi ešte nestreli,” hovorí rozhorčene zástupca obetí.

Problém je v krajine

“Pápež nemá problém prijať obete v akejkoľvek inej zemi, len na Slovensku nie. Pápež neprijme neočkovaných na svätej omši, ale v susednom  Maďarsku áno. Otázkou je, či všetky tieto podivnosti pochádzajú od Svätého Otca alebo od konferencie biskupov,” dodáva Rozek.

S jeho názorom súhlasí aj Metod Rybár, ktorý tvrdí, že téma sexuálneho zneužívania predstaviteľmi cirkví je na Slovensku v porovnaní s Poľskom a Českom najmenej riešená.

“V krajine, kde sa takéto prípady prehliadajú, by bolo o to silnejšie gesto, že by sa stretol s týmito obeťami a uznal, že sú obeťami,” dodáva Rybár.

V prvej polovici augusta sa už uskutočnili dva protesty, jeden v Bratislave a druhý v Košiciach. Cieľom zhromaždení bolo podporiť stretnutie pápeža Františka s obeťami sexuálneho zneužívania kňazmi, výzvu na nezávislé vyšetrenie prípadov zneužívania detí členmi a zamestnancami cirkvi a výzvu na oddelenie cirkvi od štátu.