Regióny Bratislava

OBROVSKÁ odstávka! Ľudia sú úplne bez VODY: Môže za to dlh súkromníka

V Chorvátskom Grobe ľudia nemajú vodu. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk.
CHORVÁTSKY GROB – Prevádzkovateľ verejného vodovodu a kanalizácie v Chorvátskom Grobe – Inštitút monitoringu a analýz – informovala obec, že dnes od 9.00 hod. odstaví dodávku vody do odberných miest prevádzkovaných spoločnosťou Agilita vodárenská spoločnosť a. s. a to lokalita Hrudky, lokalita Brusnicová v PH2 a lokalita Agátová v PH3. Informuje o tom obec na sociálnej sieti.
Dôvodom je nielen narastajúci dlh Agility vodárenskej spoločnosti a. s. za vodné a stočné, ale aj neoprávnený odber pitnej vody bez uzatvorenej zmluvy.
Starostka Vladimíra Vydrová už podniká potrebné kroky na to, aby bola situácia s dodávkou vody vo všetkých častiach obce stabilná a dlhy Agility negatívne neovplyvňovali život miestnych obyvateľov. „O situácii komunikujeme s príslušnými štátnymi orgánmi a snažíme sa nájsť veľmi rýchle riešenie“, vyhlásila. Dodala, že jej prioritou v tejto veci je ochrániť obyvateľov akýmkoľvek zákonným spôsobom.
Agility vodárenská spoločnosť doteraz nereagovala na opakované výzvy prevádzkovateľa verejného vodovodu a kanalizácie v Chorvátskom Grobe, Inštitútu monitoringu a analýz, ktorý za dodávku pitnej vody musí platiť dodávateľovi – Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
„Dlh Agility vodárenskej spoločnosti voči nám sa už vyšplhal na viac ako 210-tisíc eur a každým dňom rastie. Nevidíme preto inú možnosť, ako pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku, ktorý bohužiaľ pocítia aj obyvatelia niektorých lokalít v Chorvátskom Grobe,“ vyhlásil konateľ Inštitútu monitoringu a analýz Miroslav Čelinský.
Inštitút monitoringu a analýz preto vyzýva obyvateľov, aby si urobili dostatočné zásoby vody, ktorú budú môcť využívať počas odstávky. „Pri lokalitách, v ktorých odstavíme prívod vody, dočasne zabezpečíme náhradné riešenia formou umiestnených hydrantov, kde bude možné naberať pitnú vodu,“ avizuje vodárenská spoločnosť.
Inštitút monitoringu a analýz žiada obyvateľov o zhovievavosť a pochopenie. „Mrzí nás, že sa nehorázne správanie majiteľa a prevádzkovateľa vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry v týchto lokalitách, ktorým je Agility vodárenská spoločnosť, dotkne aj poctivých ľudí, ktorí si svoje záväzky na rozdiel od tejto spoločnosti plnia. Buď svoj dlh Agilita okamžite uhradí, alebo budeme žiadať vyhlásenie nútenej správy na túto infraštruktúru,“ prízvukujú zástupcovia Inštitútu monitoringu a analýz. V tom prípade by sa vodárenská a kanalizačná infraštruktúra dostala do správy Inštitútu monitoringu a analýz a obyvatelia dotknutých lokalít by začali vodné a stočné uhrádzať novému prevádzkovateľovi.
Obec ústami starostky Vladimíry Vydrovej prisľúbila Inštitútu monitoringu a analýz súčinnosť v konaní s Okresným úradom pri návrhu na vyhlásení nútenej správy. Po vzájomných rokovaniach sa zhodli na tom, že spoločne urobia všetko preto, aby vzniknutú situáciu vyriešili čo najskôr tak, aby jej dôsledky obyvatelia pocítili čo najmenej.
Agility vodárenská spoločnosť vo svojej reakcii pre TASR uviedla, že Inštitút monitoringu a analýz porušuje konkrétne zákonné ustanovenia. “Z dôvodu, že nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu týkajúcom sa dodávky pitnej vody s našou obchodnou spoločnosťou, rovnako nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu s odberateľmi,” skonštatovala.
Kroky Inštitútu monitoringu a analýz vníma ako konanie, ktoré občanov obce dostáva do pozície rukojemníkov. “A to len preto, že si táto spoločnosť nedokáže/nevie vysporiadať prevádzkovo-súvisiace vzťahy,” povedali z Agility vodárenskej spoločnosti. Zároveň podotkli, že za prerušenie dodávky pitnej vody je zodpovedná obec Chorvátsky Grob, ktorej zákonná povinnosť zabezpečiť dodávku pitnej vody je upravená v zákone o obecnom zriadení.