Regióny Bratislava Top

Obrovská strata pre Slovensko! ZOMREL významný počítačový priekopník: Smúti aj Čaputová

Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček.
Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Slovensko zasiahla obzvlášť smutná správa o úmrtí významného počítačového priekopníka, ktorý sa stal spoluzakladateľom informatiky na Slovensku. V roku 2020 si za svoju prácu vyslúžil štátne vyznamenanie, a to rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

 

Ondrej Demáček sa narodil v Považskej Bystrici. V roku 1973 začal pôsobiť na bratislavskom Gymnáziu Jura Hronca, kde sa venoval najmä študentom, ktorí prejavili záujem o programovanie, ktoré miloval. Stal sa dokonca významným počítačovým priekopníkom, ktorý dokázal svojou záslužnou prácou nadchnúť študentov a študentky k tomu, aby sa venovali informatike.

“V dobe, keď počítače vyzerali úplne inak, ako ich poznáme dnes, Ondrej Demáček inicioval založenie programátorskej kategórie matematickej olympiády, v rámci ktorej sa jeho žiaci umiestňovali na celoštátnych kolách i na medzinárodnej informatickej olympiáde. Založil Korešpondenčný seminár z programovania, vďaka čomu nadchol mnoho študentov a študentiek k vzdelávaniu v oblasti informatiky,” poznamenala o tomto významnom mužovi prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček.
Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Práve tomuto úžasnému učiteľovi tak ďakujeme nielen za to, že bol súčasťou ľudí, ktorým sa podarilo založiť informatiku na Slovensku, ale aj tomu, že vďaka nemu sa Slováci stali zamestnancami obrovských a úspešných firiem ako je napríklad Google, Eset či dokonca aj Facebook. Študenti na neho stále spomínajú ako na významného učiteľa, ktorých v nich dodnes zanechal obrovskú stopu. “RIP veľký človek a pedagóg s veľkým srdcom. Učil môjho o 8 rokov staršieho brata, mňa aj môjho syna, v každom z nás zanechal veľkú stopu,” poznamenala Katka. Vzápätí sa pridala Karolína “mne pán Demáček vyrobil kocku zo zápaliek bez kvapky lepidla. Dal mi ju na pamiatku, keď som bola na GJH robiť absolventskú prednášku. Myslím, že to bol neprehliadnuteľný učiteľ aj pre študentov, ktorých neučil.”

Smútia nielen jeho kolegovia, ale aj prezidentka

Obrovská strata významného učiteľa zasiahla aj pracovníkov Gymnázia Jura Hronca, na ktorom dlhé roky pôsobil. “Zomrel náš bývalý dlhoročný kolega, skvelý človek a učiteľ, spoluzakladateľ informatiky na Slovensku, milovník prírody a ľudových tradícií, RNDr. Ondrej Demáček. Zostane navždy v našich srdciach ako nenapodobiteľný a jedinečný ČLOVEK,” poznamenali jeho kolegovia.

Jeho záslužnú prácu ocenila v roku 2020 prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá mu udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Správa o úmrtí Ondreja Demáčka ju taktiež zasiahla a vyjadrila, “úprimnú sústrasť rodine, priateľom a tiež všetkým jeho žiakom a žiačkam, ktorých svojou prácou inšpiroval a významne ovplyvnil. Česť jeho pamiatke.”

Ondrej Demáček zomrel vo štvrtok 28.7. 2022 vo veku 81 rokov, kedy žiaľ, svoj bol s ťažkou chorobou prehral. Posledná rozlúčka s týmto významný a úspešným učiteľom bude 3.8 2022 o 11:45 v krematóriu v Záhorskej Bystrici, Bratislava.

Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček.
Zomrel významný počítačový priekopník Ondrej Demáček. Zdroj: Facebook/Gymnázium Jura Hronca