OBROVSKÁ STRATA Svet folklóru opäť v slzách: Zomrel ZAKLADATEĽ výnimočného SÚBORU! Jeho prínos pre kultúru je nezabudnuteľný

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.skMODRA – Smutná správa zasiahla milovníkov folklóru, na svoj posledný odpočinok sa navždy pobral Peter Lenner. Spolu so svojou manželkou založili folklórny súbor ĽUSK.

O odchode umelca informovalo mesto Modra. „Peter Lenner nás navždy opustil. Vďaka folklórnemu súboru ĽUSK, ktorý založili spolu s manželkou sme mali možnosť spoznávať zabudnuté zvyky a tradície z Modry a okolia. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pani Elene a celej rodine,“ uvádzajú smutne.

Peter Lenner sa narodil, vyrastal a žil v Modre. Vo svojom foklórnom súbore interpretovali svadobné, veľkonočné, vianočné zvyky, krstenie či veselý pohľad na práce vo vinohrade a v pivnici na mnohých kultúrnych podujatiach. Predstavenia pripravovali v spolupráci so starými ľuďmi. Používali najmä ich spomienky na časy minulé. Študovali ale aj dejepisné knihy z Modry a blízkeho okolia.

V predstaveniach ich folklórneho súboru vystupovali členovia v historických kostýmoch i ľudových krojoch. Niektoré si sami šili podľa súkromnej zbierky, iné dostali ako dar. Manželia Lennerovci sa snažili prilákať do svojho súboru nových mladých ľudí, aby uchovávanie zvykov a tradícií nezaniklo.

Odchod Petra Lennera zasiahol mnohých. Posledné zbohom mu dalo aj Kultúrne centrum v Modre. Peter totiž spolu so svojou manželkou a dcérkou Ivanou boli nenahraditeľnou súčasťou mnohých podujatí v obci. „Peter bol hlavou, dušou a srdcom podujatí, na ktoré prinášal svoje nápady, svoju tvorivosť, svoje dlhoročné skúsenosti, svoju lásku k tradíciám a chuť ich odovzdávať ďalej. Stál za mnohým, čo sa v Modre dialo a nedialo by sa bez neho. Naposledy pre nás spolu s manželkou pripravoval nádherný sprievod na Fašiangoch. Veríme, že v rovnako krásnom sprievode odišiel teraz do neba,“ uviedol za celý kolektív centra Ján Sklenár.

Jeho rodina, známi a priatelia mu dajú posledné zbohom v pondelok 20. mája v kostole na cintoríne v Modre.

Viac o téme: folklorista, folklórny súbor, ĽUSK, úmrtie, zakladateľ

Súvisiace články