Regióny Bratislava Top

OBROVSKÁ TRAGÉDIA Cyklista ZOMREL, na bicykli viezol aj DIEŤA: Skončilo v NEMOCNICI! Spravil túto fatálnu chybu? Mrazivé SVEDECTVÁ

Zdroj: FB/Polícia SR - Bratislavský kraj

BRATISLAVA – Zrážku s polievacím nákladným autom neprežil 40-ročný cyklista. Ako sa neskôr ukázalo, na bicykli viezol aj dieťa, ktoré skončilo v nemocnici. O desivých momentoch, ku ktorým došlo v Bratislave v stredu 19. júna, prehovorili svedkovia.

Tragická nehoda sa stala v Podunajských Biskupiciach na križovatke ulíc Korytnícka – Učiteľská – Podunajská – Linzbothova krátko po 17:30. Ako priblížila polícia, v mestskej časti Bratislavy nastala zrážka medzi motorovým vozidlom značky MAN a cyklistom. “Cyklista aj jeho spolujazdec boli prevezení do bratislavských nemocníc, pričom cyklista na následky zranení podľahol. Dychová skúška u vodiča motorového vozidla bola s negatívnym výsledkom,” uviedla bratislavská krajská polícia.

Zdroj: FB/Polícia SR – Bratislavský kraj

Na bicykli viezol aj dieťa

K zrážke malo podľa polície dôjsť, keď motorové vozidlo odbočovalo doprava. Cyklista mal aj maloletého spolujazdca. Cyklista sedel na bicykli aj s dieťaťom, ako uviedla svedkyňa udalosti. “Vyhasol mladý život. Ešte mladší život bojuje v nemocnici o život! Rodine prajem úprimnú sústrasť. Je mi to ľúto!” napísala Lucia.

Svedkyňa udalosti Lucia dávala na mieste zraneným prvú pomoc. “Pomáhala som pri prvej pomoci,” píše. Spolujazdcom malo byť podľa dostupných informácií dieťa. “Cyklista mal v sedačke aj malé dieťa,” uviedol Marián.

Informáciu potvrdila aj záchranná služba. “Maloleté dieťa bolo záchranármi transportované do NÚDCH s úrazom hlavy. 40-ročný muž bol prevezený do nemocnice v Ružinove s polytraumou,” povedala hovorkyňa Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby Slovenskej republiky Petra Klimešová.

Zdroj: FB/Polícia SR – Bratislavský kraj

Vodič zrejme nemal šancu cyklistu vidieť 

Polícia nehodu vyšetruje, viac svetla priniesol do udalosti Peter. “Cyklista išiel za nákladiakom, ktorý dával prednosť v križovatke pri odbočovaní vpravo, keďže išiel z vedľajšej cesty. Cyklista sa vtlačil vpravo od nákladiaku popri krajnici v čase, keď nákladiak začal odbočovať a padol mu pod zadné kolesá,” napísal s tým, že vodič nákladiaku cyklistu zrejme nemal šancu vidieť.

Navyše cyklista napriek tomu, že prichádzal z vedľajšej cesty, nejavil záujem zastaviť v križovatke, čiže je vysoká pravdepodobnosť, že chcel odbočiť doprava popri nákladiaku s pocitom, že nemusím dávať nikomu prednosť, však idem po kraji a aj keby išlo nejaké auto po hlavnej, tak snáď ma na krajnici nezrazí,” napísal svedok udalosti.

Polícia v tejto súvislosti hľadá svedkov udalosti. “Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave hľadajú svedkov, ktorí by svojimi informáciami mohli napomôcť k jej objasneniu,” uvádzajú.

Cyklokoalícia varuje pred odbočovaním

V súvislosti s nehodou sa Cyklokoalícia rozhodla šíriť osvetu medzi cyklistami. Upozorňuje na nástrahy pri odbočovaní vozidiel doprava. “Odbočovanie nákladných vozidiel vpravo patrí z pohľadu bezpečnosti chodcov a cyklistov k najnebezpečnejším situáciám vôbec, ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Veľmi podobne zahynul v Bratislave ďalší cyklista aj v roku 2016 na Podkolibskej ulici,” uvádzajú.

Zdroj: FB/Polícia SR – Bratislavský kraj

Ako riešenie vidia zlepšenie cyklistickej infraštruktúry vrátane dobre vyriešených križovaní, obmedzenie rýchlosti nákladných vozidiel pri odbočovaní vpravo v Zákone o cestnej premávke a pomôcť môžu v týchto situáciách dnes už aj technológie, ako asistent odbočovania vpravo, ktorý detekuje chodca či cyklistu v mŕtvom uhle vozidla a vodiča upozorní na ich prítomnosť.