Regióny Bratislava Top

SEKTY v školách? NOVÁ OBROVSKÁ ZMENA šokuje rodičov: TOTO sa môžu učiť ich DETI

Ilustračná foto. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky opäť robili zmeny, ktoré výrazne zasiahnu školy. Najnovšie schválili zákon, podľa ktorého škola musí rešpektovať náboženstvo a filozofické presvedčenie všetkých rodičov. V praxi to znamená, že do školských osnov môžu preniknúť rôzne radikálnejšie myšlienky alebo aj myšlienky siekt.

 

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili zákon, ktorý vyvolal medzi verejnosťou pobúrenie a aj vlnu konštruktívnej kritiky. Schválil sa totiž návrh zákona, podľa ktorého sú školy povinné poskytovať vzdelanie podľa náboženstva alebo filozofie rodičov.

Návrh predložil poslanec OĽaNO Richard Vašečka. V prvom čítaní z 145-tich prítomných poslancov, hlasovalo za návrh 93. Bývalý minister školstva Branislav Gröhling sa vyjadril o novom zákone nasledovne: “Čiže pani učiteľka biológie asi prestane učiť evolúciu, lebo náboženstvo jedného rodiča ju odmieta. Okrem toho návrh hovorí, že sexuálnu výchovu bude môcť škola učiť len so súhlasom rodiča. Už na prvom stupni sa učíme o vývine dieťaťa – ako si s tým teraz učitelia poradia? Nevedno. Vážení poslanci a poslankyne, dajte už pokoj školám. Dajte pokoj riaditeľom. Dajte pokoj učiteľom. Škola má učiť vedu a fakty. Škola tu nie je na to, aby menila predmety podľa náboženstva každého rodiča.”

Názory sa líšia: Patrí ideológia do škôl?

Názory ľudí na tento nový schválený zákon sú veľavravné. Martina sa vyjadrila nasledovne: “Žiadna ideológia do škôl nepatrí. Náboženstvo v štátnych školách treba zrušiť. Máme cirkevné školy. Alebo nech je náboženstvo ako krúžok.” Viacerí komentujúci sa prikláňali k podobnému názoru, že náboženstvo by sa na škole nemalo učiť ako povinný alebo voliteľný predmet. Avšak náboženstvo zo škôl nemôžeme úplne vylúčiť, pretože v roku 2004 bola podpísaná Vatikánska zmluva podľa ktorej: “Riaditelia škôl dajú možnosť rodičom, alebo zákonným zástupcom pri zápise žiaka do školy, zapísať ho aj na katolícke náboženstvo takým spôsobom, aby ich rozhodnutie nespôsobilo žiadnu diskrimináciu žiaka v oblasti školských činností.”

Objavili sa ale aj názory, ktoré nový zákon vnímajú pozitívne, ako píše Lucia: “A veru nemáte vždy možnosť výberu. Nie všetky deti si môžu zvoliť to svoje náboženstvo. Napr. aj deti z Ukrajiny si vybrať nemohli – buď náboženstvo, ktoré nie je ich vierou alebo etická výchova. Kde je iná možnosť? Tiež majú právo na svoje náboženstvo, či? Ak právo na náboženstvo v štátnej škole, tak potom teda všetky náboženstvá. Alebo žiadne. A o tom to je.”

Nový zákon dáva ale možnosť, aby do škôl prenikli aj myšlienky rôznych siekt alebo iných aj možno radikálnejších filozofií. Ako píše poslanec OĽaNO Richard Vašečka: “Dopĺňame do školského zákona právo rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.” Rodičia teda budú mať možnosť trvať na tom, aby sa niektoré témy zo školského vzdelávania vypustili a naopak, aby sa pridalo do výučby ich náboženské alebo filozofické presvedčenie. “Rodič má právo požiadať školu, aby dieťa alebo žiak absolvoval výchovu a vzdelávanie aj v inej oblasti, ktorú rodič považuje za dôležitú z hľadiska jeho filozofického a náboženského presvedčenia, len na základe jeho predchádzajúceho písomného informovaného súhlasu,” ako uvádza Richar Vašečka ďalej.

Môže to spôsobiť problémy

Mária sa k novému zákonu vyjadrila s obavami: “Každá strana chce pretlačiť, aby sa ich ideológia presadzovala na školách. Rodič komunista tak v súlade s marxizmom; rodičia, čo velebia Tisov slovenský štát, tak ideológiu nacizmu, jehovisti svoje a tak ďalej. Čisté bláznovstvo.” Branislav Gröhling na inom mieste ostro kritizuje nový zákon: “Tento zákon v podstate otvára dvere aj konšpiráciám. Školy majú podľa neho zabezpečiť vzdelávanie v zhode s náboženským a filozofickým presvedčením rodiča. Pod to filozofické presvedčenie pokojne môže spadať aj viera v plochú zem… A rodič sa bude domáhať toho, aby škola učila v zhode s jeho “filozofiou.””

Je otázne, ako sa bude tento zákon uplatňovať v praxi na školách. Na Slovensku máme totiž 18 štátom uznaných cirkví a náboženských spoločností a filozofických presvedčení je naozaj veľmi veľa. V súčasnosti ich totiž poznáme desiatky. Svoje obavy pre zregionu.sk vyjadrila aj učiteľka základnej školy: “Tento zákon môže učiteľom, ale aj školám spôsobiť problémy. Učitelia teraz budú musieť rešpektovať filozofické presvedčenie každého rodiča. Ak sa nám v triede stretne 15 rôznych filozofických názorov, učiteľ si bude musieť dávať pozor pomaly na každú jednu vetu. Nehovoriac o tom, že sa otvorila možnosť, aby do škôl voľne prenikali aj myšlienky rôznych siekt.”