
BRATISLAVA – Slovenskú televíziu a rozhlas zasiahla opäť smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel známy televízny športový komentátor Ján Lacko. Komentoval mnohé prenosy domácej ligy, ale aj majstrovstiev sveta a olympijských hier. Bol šéfredaktorom športovej redakcie v Slovenskej televízii.
O jeho úmrtí informoval Nový čas nedeľa, ktorému to potvrdil zdroj blízky rodine. Podľa všetkého ho malo zradiť zdravie.
Ján Lacko sa narodil v Santovke, kde počas mladosti hrával futbal za dorast TJ Sokol Santovka. Stal sa z neho tiež kapitán mužstva. Napriek tomu, že mal k športu blízko, študoval na Ekonomickej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Tam pôsobil ako aj spevák v kapele.
Tieto skúsenosti mu v mladosti otvorili možnosť, aby to skúsil v Československom rozhlase v Košiciach. A tak od roku 1966 do roku 1970 začal svoju novinársku kariéru ako rozhlasový moderátor. Následne prešiel do televízneho štúdia Košice, kde pracoval šesť rokov.
Komentoval olympijské hry aj majstrovstvá sveta
Ako o ňom píše STVR, po čase ho prestalo baviť posielanie 30-sekundových šotov o vodnom póle. Chcel sa dostať na olympijské hry a komentovať ich. Čo sa mu aj podarilo po presťahovaní sa do Bratislavy.

Prvé olympijské hry, ktoré komentoval, boli zimné hry v Innsbrucku v roku 1976. No počas svojej kariéry ho mohli diváci počuť aj počas jazdeckých súťaží na koňoch, gymnastiky či zjazdového lyžovania.
Jeho meno sa najmä v 80. rokoch 20. storočia spája s hokejom, kde komentoval nielen domáce ligy, ale aj majstrovstvá sveta či Kanadský pohár. V roku 1985 ohlásil víťazstvo československých hokejistov na majstrovstvách sveta a v roku 1988 druhý federálny titul pre VSŽ Košice.
Získal aj ocenenie
Ján Lacko výborne ovládal svoj novinársky nástroj, jazyk. Vyznačoval sa kultivovaným prejavom, ktorý vedel doplniť v správnej chvíli o veľavravné ticho. Toto „umenie mlčať“ sa naučil od Karola Poláka, na ktorom obdivoval práve schopnosť povedať správnu informáciu v pravú chvíľu.
Od Ministerstva kultúry SR získal aj ocenenie Vzorný pracovník Ministerstva kultúry za jeho televízne účinkovanie. Stal sa šéfredaktorom športovej redakcie v STV, z ktorej v roku 1992 odišiel. Následne pracoval ešte desať rokov v rádiu Twist. Celkovo mal na konte účasť na deviatich olympjiských hrách.
Slovenskú televíziu a rozhlas tak v týchto dňoch zasiahla už druhá smutná správa. V piatok 18. októbra vo veku 87 rokov naždy odišiel jej dlhoročný scenárista, režisér a dramaturg.