
BRATISLAVA – Smutná správa zasiahla tanečnú scénu. Vo veku 76 rokov nás navždy opustila Klára Škodová, popredná pedagogička klasického tanca, ktorá vychovala množstvo skvelých slovenských tanečníkov. Bola aj zakladateľkou baletného štúdia Terpsichoré, autorka skrípt o dejinách tanca a významná tanečná publicistka.
Hoci sa Klára Škodová narodila v Karlových Varoch, jej život bol spätý so Slovenskom. K tanečnému umeniu sa dostala cez gymnastiku, pričom svoju kariéru odštartovala pod vedením C. Szekeresa a H. Hauptovej-Kmeťovej. Neskôr sa jej tanečné kroky skrížili so sólistom Štátneho divadla Košice, S. Remarom, ktorý ju pozval do svojej súkromnej triedy.
Zranenie nasmerovalo jej život iným smerom
Po maturite sa rozhodla pokračovať v štúdiu baletu na Konzervatóriu v Bratislave, kde sa stretla s jednou z najvýznamnejších slovenských tanečných pedagogičiek, E. Jaczovou. Avšak, aj napriek svojej obrovskej oddanosti tancu, zdravotné problémy, ktoré sa objavili počas jej štúdia, zanechali stopy na jej tanečnej kariére.
V druhom ročníku si zlomila priehlavok a následne musela podstúpiť aj obojstrannú operáciu meniskov. Zranenia, ktoré si spôsobila, ju nakoniec nasmerovali k pedagogickej práci, ktorá sa stala jej životným poslaním, ako uvádza Divadelný ústav.
Formovanie nových generácií tanečníkov
Po presťahovaní sa do Bratislavy sa Klára Škodová začala venovať pedagogike na Vysokej škola múzických umení (VŠMU), kde študovala pedagogiku klasického tanca a získala diplom v roku 1986. Vzápätí sa začala venovať výučbe na Základnej umeleckej škole v Dúbravke a neskôr pôsobila na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave. Okrem klasického tanca vyučovala aj predmety ako koncertnú prax, metodiku tanca či dejiny tanca. Vytvorila skriptá, ktoré sa stali cenným nástrojom pre študentov konzervatórií.
Vychovala množstvo talentovaných tanečníkov, medzi ktorými sú i renomovaní umelci ako N. Poláková – prvá sólistka Viedenskej štátnej opery, A. Laššáková – sólistka Michajlovského divadla v Moskve, či tanečnice, ktoré poznáme zo Slovenského národného divadla – N. Némethovú, K. Košíkovú, V. Dedinskú a K. Kaánovú.
Smúti konzervatórium aj primabalerína
„Zasiahla ma nesmierne smutná správa. Tento svet opustila jedinečná pedagogická osobnosť a výnimočná žena, Klára Škodová,“ napísala primabalerína Nina Poláková, ktorá vďačí Kláre Škodovej za nespočetné rady a podporu počas svojej kariéry. „Bola pri mojich prvých baletných krokoch na sále, na javisku, aj pri stvárňovaní hlavných úloh. Navždy bude súčasťou môjho života,“ dodala s hlbokým zármutkom.
Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave, kde K. Škodová dlhé roky pôsobila, takisto vzdalo hold tejto výnimočnej pedagogičke. „So smútkom v duši sme prijali správu, že nás 31.12.2024 navždy opustila naša dlhoročná kolegyňa a významná osobnosť na pôde tanečnej pedagogiky,“ uviedol pedagogický zbor konzervatória.
Písanie s humorom a ľahkosťou
Aj keď sa nikdy nevenovala tanečnej publicistike ako hlavnej profesii, jej príspevky v tejto oblasti zanechali veľký dojem. Klára Škodová dokázala priniesť tanečnú publicistiku do nových výšin svojím osobitým štýlom, v ktorom sa snúbili hlboké znalosti tanca s ľahkosťou a humorom. Jej články, rozhovory a recenzie obohatili túto oblasť a priblížili tanec širšiemu publiku.