Regióny Bratislava Top

ĽUDIA v Bratislave ŽIJÚ V STRACHU a varujú sa navzájom! Na tomto mieste sa pravidelne vyskytuje stádo diviakov

Obyvatelia Bratislavy varujú!
Obyvatelia Bratislavy varujú! (Zdroj: TASR / Ján Krošlák)

BRATISLAVA – Diviaky v poslednom období strašia obyvateľov Slovenska na viacerých miestach. Obzvlášť, keď sa objavili informácie o africkom more. Niet sa preto čomu diviť, že ľudia takmer na dennej báze upozorňujú na ich výskyt v blízkosti ľudských obydlí.

 

Podľa obyvateľky centra Bratislavy sa diviaky objavujú v ich blízkosti a takmer denne ich vídajú prechádzať cez cestu. “diviaky sa tu premiestňujú z Horského parku do okolia, kde je ZOO,” poznamenala obyvateľka na sociálnej sieti. Ide o bratislavskú mestskú časť Staré Mesto.

Jedenej z obyvateliek sa dokonca podarilo nakrútiť ako si to dva z nich cez cestu namierili priamo do kríkov. Na videu však podľa jej slov môžeme vidieť už len koniec. Pred tým, ako totiž zobrala do ruky telefón a spustila nakrúcanie, sa malo v tejto lokalite pohybovať celé stádo diviakov. “Už je vidieť len posledné dva diviaky hneď na začiatku videa, ale normálne čakalo asi 12 kusov,” udivene informovala obyvateľka na sociálnej sieti.

Čakali na prechode

Diviaky sa podľa svedkyne pohybujú v lokalite často. Opísala, že ešte pred spustením samotného videa stáli na priechode pre chodcov. Žena im tak podľa vlastných slov musela dať prednosť. “Ako chodci na prechode, tak som im jasne dala prednosť.” Zdá sa, že diviaky si už pomaly zvykajú na život pri ľudských obydliach.

Predmetná situácia sa pritom nestala prvýkrát. “Kam to mám nahlásiť? Už druhýkrát za posledný týždeň,” upozornila žena. Ako však v komentári ďalej dodal, o predmetnom incidente informovala už aj mestských policajtov. 

Kontaktovali sme starostku bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Na odpovede stále čakáme.

Počet diviakov v Bratislave za zvyšuje

Mestskí policajti pre zregiony.sk zvýšený výskyt diviakov v hlavnom meste potvrdili. “Mestská polícia v uplynulom čase prijala viacero oznámení na linku 159 o zvýšenom výskyte diviačej zvery v hlavnom meste. Evidujeme viacero lokalít, ktorých obyvatelia nás na pohyb diviakov v uliciach mesta, v blízkosti obydlí, upozorňujú (jedná sa napr. o MČ Staré Mesto, Karlova Ves).”

Hovorkyňa mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová nám tiež povedala, že “V čase preverovania viacerých podnetov hliadkami mestskej polície sa diviaky v daných oblastiach už nenachádzali. Často diviaky len prebiehajú z lesa do iného lesa cez zastavané územie mesta.  Mestskí policajti v rámci služobnej činnosti priebežne lokality s opakovaným výskytom kontrolujú.” a zároveň upozornila, aby boli ľudia ostražití. “Dbajte na zvýšenú opatrnosť pri pohybe vonku a v prípade ohrozenia diviakmi odporúčame obyvateľom kontaktovať núdzovú linku 159. Mestskí policajti dbajú na ochranu života a zdravia obyvateliek a obyvateľov Bratislavy.” uzavrela Krajčovičová pre zregiony.sk.

Staré Mesto intenzívne hľadá spôsob, ako túto situáciu riešiť

Hovorca Starého Mesta Matej Števove pre zoznam.sk potvrdil, že o tejto situácii ich už obyvatelia informovali a úpenlivo hľadajú riešenie. “Podnety od občanov prevažne z oblasti, ktorá je ohraničená ulicami  Tichá a Svetlá sme zaznamenali už pred vyše mesiacom. Ľudia upozorňovali na vysoký výskyt diviačej zveri v blízkosti ľudských obydlí. Staré Mesto intenzívne stále hľadá spôsob, ako túto situáciu riešiť.”

Ako ďalej dodala o situácii informovali na ich webe, napriek tomu sa to však neupokojila, a preto “mestská časť podala na Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, žiadosť o mimoriadny lov diviačej zveri.” Hovorca potvrdil, že situáciu naďalej úpenlivo riešia, “budeme kontaktovať štátnu veterinárnu a potravinovú správu a konzultovať s nimi ďalší postup. Zdôrazňujeme však, že záverečné rozhodnutie musí urobiť okresný úrad.”